У разі якщо за результатами звітного (податкового) періоду податковий кредит платника перевищує його податкові зобов’язання, у платника формується від’ємне значення ПДВ звітного (податкового) періоду, яке відповідно до п. 200.4 ПКУ може бути, зокрема, зараховане до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Сума від’ємного значення, що розрахована згідно з п. 200.1 ПКУ, відображається у додатку 2 та додатку 3 до декларації з ПДВ.

При цьому ПКУ та Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженим наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21, (даліПорядок № 21) не встановлено особливостей та хронології відображення від’ємного значення ПДВ звітного (податкового) періоду в додатку 2 та додатку 3 до декларації з ПДВ.

Деталізація від’ємного значення різниці між податковими зобов’язаннями і податковим кредитом, яка переноситься до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, здійснюється лише в частині періодів її виникнення.

Такі дані відображаються в додатку 2 до декларації з ПДВ. Під час заповнення як додатка 2, так і таблиці 2 додатка 3 доцільно застосовувати принцип хронології формування від’ємного значення, згідно з якими податкові зобов’язання поточного (звітного) періоду зменшується на суму податкового кредиту у хронологічному порядку його виникнення — від найдавнішого до найновішого.

З огляду на це у графі 2 таблиці 2 додатка 3 рекомендується вказувати ІПН контрагента, за рахунок якого виникла сума від’ємного значення, виходячи з хронології її виникнення, починаючи зі звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період) та закінчуючи найбільш давнім звітним періодом. Тобто, спочатку доцільно відображати «найновішу» щодо звітного періоду подання декларації з ПДВ суму від’ємного значення ПДВ.

Доцільність застосування саме такого принципу була запропонована листом ДФСУ від 22.07.2016 р. № 24830/7/99-99-15-03-02-17.

Водночас, зважаючи на те, що ПКУ та Порядком № 21 не визначено особливостей відображення від’ємного значення ПДВ звітного (податкового) періоду в додатку 2 та додатку 3, а також те, що у вищезгаданому листі ДФС наведено рекомендації щодо особливостей такого відображення, товариство має право самостійно визначати у разі заповнення як додатка 2, так і таблиці 2 додатка 3 до декларації з ПДВ послідовність відображення від’ємного значення ПДВ та суми бюджетного відшкодування в розрізі періодів виникнення таких сум та послідовність погашення за рахунок такого від’ємного значення податкових зобов’язань відповідного звітного періоду.

Див. ІПК ДФСУ від 04.01.2019 р. № 58/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Річна звітність без проблем!

Знижка — 60% на онлайн-сервіс звітності Liga:REPORT для юридичних осіб.

Неплатникам ПДВ — 581 грн/рік

Платникам ПДВ — 845 грн/рік

ФОП — 337 грн/рік

Деталі акції ---> тут

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»