Операції платників ПДВ з вивезення товарів за межі митної території України є об’єктом оподаткування ПДВ. При цьому вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою.

Щоправда, п. 63 підрозділу 2 р. XX ПКУ передбачено тимчасове звільнення від оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту:

  • з 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021 року соєвих бобів (товарна позиція 1201 згідно з УКТ ЗЕД);
  • з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2021 року насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 згідно з УКТ ЗЕД).

Положення цього пункту не поширюються на операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту сільськогосподарськими підприємствами - виробниками соєвих бобів (товарна позиція 1201 згідно з УКТ ЗЕД) та насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 згідно з УКТ ЗЕД), вирощених ними на землях сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності таких сільськогосподарських товаровиробників чи в їх постійному користуванні або використовуються ними на правах оренди (суборенди) чи емфітевзису.

З 1 січня 2017 року втратила чинність ст. 209 ПКУ, яка визначала дію спеціального режиму оподаткування діяльності, зокрема, у сфері сільського господарства, та відповідно з ПКУ виключено поняття (визначення) «сільськогосподарське підприємство».

На сьогодні у чинному законодавстві України визначення поняття «сільськогосподарське підприємство» відсутнє.

Стосовно цього Мінфін листом від 19.10.2018 р. № 11310-09-5/27170 рекомендував ДФС розглянути можливість застосування в цілях реалізації п. 63 підрозділу 2 р. XX ПКУ, поняття «сільськогосподарський товаровиробник», визначене пп. 14.1.235 ПКУ.

Нагадаємо:

Відповідно до пп. 14.1.235 ПКУ сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV ПКУ — юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.

Таким чином, визначення терміну «сільськогосподарських товаровиробник», наведене у пп. 14.1.235 ПКУ застосовується виключно для цілей р. XIV ПКУ «Спеціальні режими» тобто для визначення підстав перебування на спрощеній системі оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи.

Тому, до визначення чинним законодавством України поняття «сільськогосподарське підприємство» виключення, передбачені абз. 4 п. 63 підрозділу 2 р. XX ПКУ, не застосовуються.

З метою забезпечення єдиного підходу до застосування поняття «сільськогосподарський товаровиробник» та визначення його на законодавчому рівні, а також можливості використання такого поняття у частині трактування норм ПКУ, ДФСУ підготовлено відповідні пропозиції до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України»», зокрема, щодо визначення поняття «сільськогосподарський товаровиробник», та критеріїв, яким повинні відповідати такі товаровиробники.

Див. ІПК ДФСУ від 29.12.2018 р. № 5490/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

У сервісі «Інтерактивна бухгалтерія» ПДВшним пільгам ми присвятили рубрику «Аналітичні матеріали»/«ПДВ»/«Пільги з ПДВ».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»