7 лютого 2019 року уводиться в дій новий Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII.

На його виконання прийнято Постанову НБУ «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» від 02.01.2019 р. № 3, якою визначено порядок ввезення, пересилання на митну територію України, вивезення, пересилання з митної території України або транзит через митну територію України фізичними особами, юридичними особами та банками готівкової валюти і банківських металів.

Фізособа може ввозити в Україну та вивозити за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу. Якщо ж сума готівкової валюти і банківських металів дорівнює або перевищує в еквіваленті 10 000 євро, то необхідне письмове декларування митному органу в повному обсязі.

Натомість юридична особа ввозить в Україну або вивозить за межі України готівкову валюту через повноважного представника без обмеження суми на умовах письмового декларування митному органу в повному обсязі за умови, що таке ввезення/вивезення зумовлене господарською діяльністю. При цьому повноважний представник декларує окремо готівкову валюту і банківські метали, які ввозить/вивозить в Україну/з України за дорученням юридичної особи, та власні кошти.

Наразі ж дані обмеження регулює Інструкцію   про   переміщення готівки  і  банківських металів через митний кордон України, затверджена постановою Правління НБУ від 27.05.2008 р. № 148.

У ній передбачена таж сама гранична сума валюти, яку дозволено провозити через кордон, без письмового декларування,– 10 000 євро.

Проте, в її п. 2 міститься вимога аби вивезення   за   межі  України фізичними  особами-резидентами  готівки   в   сумі,  що  перевищує  в  еквіваленті  10  000  євро,  здійснювалося за наявності документів, що підтверджують зняття ними  готівки  з  власних  рахунків у банках, і квитанції про здійснення  валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої  операції)  виключно  на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро.

Натомість нова постанова Правління НБУ такої норми не містить.

 

Закон про валюту: чи варто боятися нових правил валютного контролю? Про це читайте в газеті «Інтерактивна бухгалтерія.

Для отримання доступу до матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»