ФОП - загальносистемник має право після одержання доходу, який безпосередньо пов’язаний з понесеними витратами від здійснення підприємницької діяльності, на підставі документально підтверджених первинних документів віднести до складу витрат виключно витрати, визначені п. 177.4 ПКУ.

Водночас не включаються до складу витрат підприємця витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення, визначених ст. 177 ПКУ (пп. 177.4.5 ПКУ).

До основних засобів подвійного призначення належать земельні ділянки, об’єкти житлової нерухомості, легкові та вантажні автомобілі (пп. 177.4.6 ПКУ).

При цьому податкове законодавство не передбачає визначення (критеріїв), за яких обставин (умов) основні засоби подвійного призначення визнаються такими, що мають ознаки подвійного призначення, які б відповідно мали визначати на які цілі вантажні автомобілі можуть використовуватись частково/повністю фізичною особою - підприємцем через те, що їх власником є фізична особа.

Про це повідомляють податківці в ІПК від 17.12.2018 р. № 5256/П/99-99-13-01-02-14/ІПК. Далі фіскали посилаються на низку визначень Закону про автомобільний транспорт, наголошуючи наступне.

Трактор - це моторизований колісний або гусеничний транспортний засіб сільськогосподарського або лісогосподарського призначення, що має щонайменше дві осі та характеризується максимальною конструкційною швидкістю не менш як 6 кілометрів на годину, спеціально призначений для того, щоб тягти, штовхати, везти і приводити в рух змінні причіпні машини, що використовуються для виконання сільськогосподарських або лісогосподарських робіт, або буксирувати сільськогосподарські та лісогосподарські причепи. Зазначений транспортний засіб застосовується також для перевезення вантажів під час виконання сільськогосподарських та лісогосподарських робіт і обладнується сидіннями для пасажирів.

Враховуючи викладене вище, основні засоби (трактори на гусеничному ходу та трактори колісні), відносяться до основних засобів подвійного призначення, придбання та утримання яких не включаються до складу витрат підприємця.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»