Статтею 165 Податкового кодексу визначено доходи, які не включаються в розрахунок загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Так, згідно з пп. 165.1.21 п. 165.1 цієї статті не включається сума, яка сплачена роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за фізичну особу, але не перевищує суми, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (у 2013 році — 1610 грн) на кожний повний або неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах з роботодавцем, але за умови, що вона уклала з ним письмовий договір (контракт) про взяті зобов’язання з відпрацювання у такого роботодавця після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу й отримання спеціальності (кваліфікації) не менше трьох років.

Окрім того, якщо працівник припиняє трудові відносини з роботодавцем протягом періоду такого навчання або до закінчення третього календарного року від року, у якому закінчується таке навчання, сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такому працівнику протягом року, на який припадає таке припинення трудових відносин, та підлягає оподаткуванню в загальному порядку.

Таким чином, оскільки однією з умов про взяті зобов’язання працівника є відпрацювання в роботодавця після закінчення вищого навчального закладу, то таким працівником умови не дотримані, тому оплата за його навчання прирівнюється до додаткового блага та підлягає оподаткуванню в загальному порядку.

Інформаційно-комунікаційний відділ ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька
Головного управління Міндоходів у Донецькій області

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»