Оператор – платник ПДВ постачає послуги із розподілу (передачі) електричної енергії споживачам. При цьому перерахування оплати за послуги здійснюється безпосередньо споживачем або через будь-яку третю особу на банківський рахунок (у касу) оператора. Які будуть ПДВ-наслідки? Чи зобов’язана особа, яка здійснює виключно перерахування коштів, нараховувати ПДВ-зобов’язання?

Податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних (податкових) періодах.

Платник ПДВ, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, перелічених у п. 44 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ, визначає дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ за касовим методом.

У разі здійсненні операцій з постачання послуг із розподілу (передачі) електроенергії оператор, як безпосередній постачальник таких послуг зобов’язаний:

  • визначити податкові зобов’язання з ПДВ за касовим методом, а саме на дату перерахування безпосередньо споживачем або через будь-яку третю особу коштів на банківський рахунок (у касу) оператора як оплату за постачання таких послуг;
  • скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією на споживача.

При цьому за такою операцією в особи, яка здійснює виключно перерахування коштів, податкових наслідків щодо формування податкових зобов’язань з ПДВ не виникає, оскільки нею не здійснюється постачання споживачу послуг із розподілу (передачі) електричної енергії.

Операція платника податку з постачання послуг із перерахування оператору коштів споживача як оплати за послуги із розподілу (передачі) електроенергії є окремою операцією, яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ за основною ставкою.

Див. ІПК ДФСУ від 29.11.2018 р.  № 5016/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»