Категорію платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено ч. 1 ст. 10 Закону № 2464.

Особи, зазначені в частині першій  ст. 10 Закону № 2464, беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Договір про добровільну участь), але не менше одного року (крім договорів про одноразову сплату).

Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою ЄСВ за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до ч. 7 ст. 10 Закону № 2464 та пп. 2 п. 2 розд. V Інструкції № 449 орган доходів і зборів відмовляє в укладенні Договору про добровільну участь у разі, якщо особа підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, не відповідає вимогам щодо осіб, які мають право на добровільну сплату ЄВ, зокрема якщо така особа раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови.

Враховуючи наведене, Законом № 2464 та Інструкцією №449 не передбачено можливості особою, яка має право на добровільну сплату ЄСВ, одночасного укладення Договору про добровільну участь та договору про одноразову сплату ЄСВ.

Роз'яснення із розділу 301.05 системи «ЗІР»

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»