Після настання «першої події» (відвантаження товарів/постачання послуг або перерахування оплати за них) ціну на товари переглянули (або виявили в податковій накладній помилку не пов’язану зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг). Тепер постачальник і покупець (платники ПДВ) мають відкоригувати податкові зобов’язання і податковий кредит відповідно (п. 192.1 ПКУ). Для цього складають і реєструють в ЄРПН розрахунок коригування. На яку ж дату у цьому випадку потрібно складати розрахунок коригування?

Відповідаючи на це питання, податківці у першу чергу згадали про норми п. 187.1 ПКУ щодо дати виникнення податкових зобов’язань.

Так, датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата «першої події», а саме:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника ПДВ як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника ПДВ, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника ПДВ;

або

  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником ПДВ.

При цьому в п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307, (даліПорядок № 1307) визначено: порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкової накладної, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.

На основі цієї норми, податківці зробили висновок, що у разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг розрахунок коригування потрібно складати на дату доплати/повернення коштів.

Таке повідомлення опублікувало на своєму офіційному веб-сайті ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»