До доходу платника єдиного податку третьої групи - фізичної особи підприємця при надходженні валютної виручки включається:

  • сума, що надійшла на поточний рахунок платника у гривнях після обов'язкового продажу 50 % валютної виручки банком на дату зарахування грошей у гривнях;
  • залишок (50 %) виручки в іноземній валюті, який не підлягає обов'язковому обміну в гривнях за офіційним курсом Національного банку України, що діяв на дату надходження грошей на валютний рахунок.

Позитивна різниця, яка виникає при перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, не є доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку.

Як пояснили податківці в ІПК від 02.11.2018 р. № 4660/ІПК/26-15-13-06-12, не включається до доходу ФОПа-єдинника пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (пп. 1 п. 292.1 ПКУ).

Цікаво, що для ФОПа на загальній системі отримання позитивної курсової різниці розглядається як дохід (роз'яснення zn041379 із розділу 104.05 системи «ЗІР»).

От тобі і принцип рівності всіх платників перед законом.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»