Оподаткування доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 ПКУ.

Орендар звільняється від обов'язку утримувати та сплачувати (перераховувати) ПДФО та ВЗ із суми доходів (орендної плати), які виплачуються ФОП відповідно до договору оренди при умові надання останньою документів, які підтверджують її статус самозайнятої особи.

Враховуючи норми п. 177.2 ПКУ, орендна плата, яку отримує ФОП (орендодавець) від орендаря на підставі договору оренди включається до складу доходу ФОП.

У разі відшкодування орендатором витрат на оплату спожитих комунальних послуг (опалення, електричної енергії, водопостачання, водовідведення), на підставі заключених договорів між надавачами послуг та фізособою, то такі доходи не є доходами від здійснення підприємницької діяльності ФОП, та включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи згідно з нормами ст. 164 ПКУ.

Відповідно до Порядку № 4, доходи, виплачені самозайнятій особі від здійснення господарської діяльності, зокрема, у вигляді орендної плати, зазначаються у Податковому розрахунку за ознакою доходу "157" (пп. 165.1.36 ПКУ), відшкодування орендатором витрат на оплату спожитих комунальних послуг (опалення, електричної енергії, водопостачання, водовідведення) відображається як додаткове благо за ознакою доходу "126" (пп. 164.2.17 ПКУ).

При цьому пп. 168.1.1 ПКУ передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація від 10.09.2018 р. № 3913/6/99-99-13-01-01-15/ІПК.

 

Коли та яку суму витрат на послуги зв’язку ФОПу-загальносистемнику слід включити до Книги обліку доходів і витрат, дізнайтесь із матеріалу газети "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»