Платник ПДВ здійснив постачання макулатури. При цьому податкову накладну склав як на оподатковувану операцію (за ставкою 20%). Утім, постачання макулатури звільняється від оподаткування ПДВ. Чи можна відмовитися від застосування такої пільги і не виправляти помилку?

Звільнення від оподаткування операцій з постачання макулатури у разі дотримання умов, перелічених у п. 23 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ, застосовуються в обов’язковому порядку без можливості відмови від його застосування.

Тому таку помилку доведеться виправити.

Постачальник – платник ПДВ у разі постачання макулатури покупцю повинен скласти податкову накладну з поміткою «Без ПДВ», яка підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН. При цьому постачальник за такими операціями податкові зобов’язання з ПДВ не визначає і до бюджету не сплачує (операція звільняється від ПДВ відповідно до п. 23 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ). Отримувач макулатури придбає такі товари без ПДВ.

Якщо ж платник податку при постачанні товарів/послуг, операції з постачання яких звільнені від оподаткування ПДВ, нарахував ПДВ за ставкою 20%, то з метою виправлення допущеної помилки такий платник податку повинен здійснити коригування податкових зобов’язань з ПДВ на підставі розрахунку коригування.

Одночасно з цим платник податку повинен скласти нову податкову накладну на операцію, що звільнена від оподаткування ПДВ, із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, яка відповідає даті настання першої події за такою операцією, та зобов’язаний зареєструвати таку накладну в ЄРПН.

Див. ІПК ДФСУ від 02.11.2018 р. № 4683/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Більше про ПДВшні пільги читайте у рубриці «Аналітичні матеріали»/«ПДВ»/«Пільги з ПДВ» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»