Під визначення контрольованої підпадає операція платника податку – резидента з прощення (списання) суми заборгованості за операціями з нерезидентом, якщо:

  • він є пов'язаною з резидентом особою;
  • він є резидентом країни з переліку держав (територій), затвердженого Кабміном відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ;
  • його організаційно-правова форма включена до переліку, затвердженого Кабміном відповідно до пп. "г" пп. 39.2.1.1 ПКУ;
  • такі операції здійснювались через комісіонерів-нерезидентів.

На думку податківців сума такого боргу впливає на об’єкт оподаткування платника податку на прибуток.

На відміну від цього операції зі зростання капіталу за рахунок внесків учасників вже не підпадають під визначення контрольованих.

З іншого боку, у разі якщо одна юрособа безпосередньо та/або опосередковано (через пов'язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юрособи у розмірі 20 і більше відсотків, то такі юрособи є пов'язаними особами.

Тобто у ситуації, коли на момент викупу частки статутного капіталу підприємства, частка нерезидента становила 71 %, то така операція розглядається як операція з пов'язанним нерезидентом і при умові досягнення критеріїв, передбачених пп. 39.2.1.7 ПКУ викуп частки статутного капіталу буде визнаватися контрольованою операцією.

Див. ІПК ДФС від 29.10.2018 р.  № 4616/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

 

Корисним на цю тему буде також наступний матеріал: "Контрольовані операції: критерії визнання" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»