Постійне представництво нерезидента надає платнику податку послуги (роботи) із реконструкції та капітального ремонту відповідного відрізку дорожнього покриття.

Згідно з умовами відповідних контрактів до початку надання таких послуг (робіт) платник податку здійснює перерахування постійному представництву нерезидента платежу як «безвідсоткового займу на мобілізацію та підтримку потоку грошових коштів у розмірі 10 відс. від загальної вартості послуг» (далі — платіж). При цьому платіж фактично не повертається, а у подальшому зараховується в рахунок оплати вартості кожного етапу надання послуг (робіт).

Як же такі операції позначаться на ПДВ-обліку?

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).

При цьому місцем постачання послуг, зазначених у п. 186.2.2 ПКУ, є фактичне місцезнаходження нерухомого майна, у тому числі що будується, для тих послуг, які пов’язані з нерухомим майном, зокрема:

  • послуг з підготовки та проведення будівельних робіт (пп. «б» пп. 186.2.2 ПКУ);
  • інших послуг за місцезнаходженням нерухомого майна, у тому числі що будується (пп. «в» пп. 186.2.2 ПКУ).

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання. І, оскільки в цьому випадку місце постачання послуг — митна територія України, то операція є об’єктом оподаткування ПДВ.

У цьому випадку платіж за своєю суттю є частковою передоплатою вартості послуг (робіт) із реконструкції та капітального ремонту відповідного відрізку дорожнього покриття, оскільки фактичного повернення постійним представництвом нерезидента платежу платнику податку не відбувається. Відповідно, такий платіж включається до бази оподаткування ПДВ.

При цьому відповідно до п. 187.1 і п. 201.1 і п. 201.10 ПКУ постійне представництво нерезидента зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ за правилом «першої події», скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН за такою операцією.

Див. ІПК ДФСУ від 17.10.2018 р. № 4454/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Більш детально з правилами визначення місця постачання послуг, отриманих від нерезидентів можна ознайомитися в матеріалі «Послуги, отримані від нерезидентів: визначаємо місце постачання для обкладення ПДВ» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»