За правилами пп. 165.1.16 ПКУ кошти, отримані платником податку в рахунок компенсації (відшкодування) вартості майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв’язку з невиконанням платником податку своїх зобов’язань за договором кредиту (позики), не включаються в загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податку.

Однак Міндоходів озвучило цікаву позицію, яка стосується залучення майнових поручителів під час укладення кредитних договорів, зазначивши: якщо кредитний договір укладено між банком і юрособою, а не з фізособою — майновим поручителем, на майнових поручителів зазначена вище норма не розповсюджується.

Тож у разі звернення стягнення за рішенням суду на майно фізособи-поручителя шляхом визнання банком права власності на майно така операція для поручителя вважається продажем. Відповідно, якщо йдеться про другий і кожний наступний продаж нерухомості, дохід від такої операції обкладається ПДФО за ставкою 5% (п.п. 167.2, 172.2 ПКУ).

Банк же в разі оприбуткування на баланс нерухомості має відобразити у формі № 1ДФ дохід фізособи від відчуження майна за рішенням суду з ознакою «104».

Наказ Міндоходів «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування майна, яке переходить у власність банку за рішенням суду при зверненні стягнення фінансовою установою на майно майнового поручителя за невиконання зобов’язань боржника за кредитним договором» від 22.11.2013 р. № 702

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»