Ситуація: на дату отримання від орендаря авансу за останній місяць оренди, орендодавець визначив податкові зобов'язання з ПДВ, склав та зареєстрував в  ЄРПН податкову накладну.

Згодом між ним, первісним орендарем та новим орендарем було укладено трьохсторонню угоду про заміну первісного орендаря новим орендарем та передано останньому зобов'язання з оплати орендної плати та/або інших платежів.

В зв'язку із цим, первісний орендар поцікавився у податківців щодо подальшої долі податкового кредиту за такою операцією.

У свою чергу податківці зауважили наступне. Враховуючи те, що фактичного повернення орендодавцем первісному орендарю авансової оплати не відбувалося, то законодавчі підстави для складання розрахунку коригування до податкової накладної на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ у постачальника відсутні, оскільки не виникає жодної з обставин, зазначених у п. 192.1 ПКУ.

Оскільки у зв'язку з укладенням трьохсторонньої угоди про заміну первісного орендаря новим орендарем фактичне постачання послуг з оренди здійснюється не первісному, а новому орендарю, то такий первісний орендар втрачає право на раніше сформований податковий кредит.

При цьому на дату підписання такої угоди первісний орендар зобов'язаний зменшити суму ПДВ, включену до складу податкового кредиту, шляхом нарахування податкових зобов'язань з ПДВ та складання і реєстрації в ЄРПН зведеної податкової накладної за правилами, визначеними п. 198.5 ПКУ.

(Див. ІПК ДФС від 08.10.2018 р.  № 4324/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

 

Корисним на цю тему буде також наступний матеріал: "Оренда нерухомості: бухгалтерський та податковий облік" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»