Платникам рентної плати за користування надрами в частині видобування природного газу надано право застосування преференційної ставки плати для обсягів природного газу, що видобутий із нових свердловин починаючи із 2018 року, відповідно до  ст. 252 ПКУ (далі – ПКУ)

У визначенні терміну нової свердловини для цілей обчислення зобов'язань з рентної плати за користування надрами в частині видобування природного газу, що затверджене пп. 14.1.1241 ПКУ, встановлено, що основною ознакою свердловини є їх буріння від "донної поверхні суходолу".

Оскільки ПКУ не містить визначення терміну "донна поверхня суходолу", то згідно із п. 5.3 ПКУ терміни використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

З огляду на викладене та з метою однозначності ідентифікації пов'язаних із оподаткуванням об'єктів, які створюють ресурс видобутих корисних копалин, для яких застосовуються преференційні ставки оподаткування рентною платою за користування надрами в частині видобування природного газу, ДФС звернулася листами до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства екології та природних ресурсів України та Державної служби геології та надр України з проханням поінформувати про визначення терміну "Донна поверхня суходолу" у галузевому законодавстві, наприклад, Кодексі України про надра, Гірничому законі України, Законі України "Про нафту і газ".

Згідно з листами наданими Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Державною службою геології та надр України термін "Донна поверхня суходолу" не визначено чинними нормативно-правовими законодавчими актами України.

Таким чином, у платників рентної плати за користування надрами для видобування природного газу відсутні підстави для застосування преференційних ставок оподаткування рентною платою в частині свердловин, які без відповідного законодавчого підтвердження віднесені до "нових".

Про це повідомляє ГУ ДФС у Полтавській області із посиланням на лист ДФС України від 19.09.2018 р. № 29130/7/99-99-12-02-03-17 "Про справляння рентної плати за користування надрами (нові свердловини)".

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»