Фахівці ДФСУ розповіли про деякі наслідки реорганізації (перетворення) єдинника групи 4 (ІПК від 08.10.2018 р. № 4315/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Так, сільськогосподарський товаровиробник, створений шляхом перетворення платника податків, може бути платником єдиного податку групи 4 в рік перетворення, якщо частка сільськогосподарського товаровиробництва, отримана за попередній податковий (звітний) рік, дорівнює або перевищує 75 відсотків (пп.291.4.5 ПКУ).

Порядок сплати податку для платників, утворених протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення у звітному податковому періоді, у тому числі за набуті ними площі нових земельних ділянок, та порядок подання платниками, що припиняються, та новоутвореними податкових декларацій з єдиного податку передбачені пп.пп. 295.9.3- 295.9.5 ПКУ.

Для сільськогосподарських товаровиробників, утворених протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення, порядок надання пакету документів для набуття статусу платника єдиного податку четвертої групи передбачений пп. 298.8.2 ПКУ.

Також контролери підкреслили, що випадок припинення юридичної особи шляхом перетворення не є підставою для  анулювання реєстрації платником єдиного податку за рішенням контролюючого органу(це не передбачено п. 299.10 ПКУ).

Утім водночас контролери підкреслили, що відповідно до вимог п. 2921.1 ПКУ однією з умов перебування сільськогосподарських товаровиробників на спрощеній системі оподаткування є наявність земельних ділянок, оскільки об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду.

Використання земельних ділянок без належного оформлення прав, включаючи право оренди, є порушенням норм земельного законодавства (ст. 211 ЗКУ). Повноваження із здійснення контролю за дотриманням земельного законодавства делеговано виконавчим органам сільських, селищних, міських рад (пп. 1 п. "б" ч. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР). Площі земельних ділянок, щодо яких договори оренди не укладені або укладені, але не зареєстровані у встановленому чинним законодавством порядку, не включаються до об'єкта оподаткування єдиним податком.

Відзначимо, що хоча контролери прямо не зазначили про це в індивідуальній податковій консультації, але, як висновується з їх роз’яснень, аби мати можливість перебувати на спрощеній системі оподатковування реорганізованому шляхом перетворення сільгоспвиробнику потрібно переоформити та перереєструвати права на землю.

 

Про використання земділянок, право користування якими не зареєстроване, ішлося в матеріалі «Користування земділянками без реєстрації права оренди: наслідки для єдинника групи 4» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»