В Верховній раді зареєстровано законопроект щодо оподаткування операцій з віртуальними активами (№ 9083-1), який є альтернативним до законопроекту № 9083 (про його нововведення ми  писали нещодавно)

Законопроектом передбачено закріплення основних криптовалютних понять в ПКУ, визначення особливостей оподаткування податком на прибуток, ПДВ та ПДФО, що в сукупності створить "правила гри" при здійсненні операцій з віртуальними активами. Основні положення законопроекту розглянемо нижче.

Так, віртуальними активами будуть вважатись токени та криптовалюта. Криптовалюта – нематеріальний цифровий актив, що визначає одиниці цінності, безпосереднє право власності на які фіксується згідно записів в розподіленому реєстрі транзакцій (блокчейні).

Податок на прибуток

Буде оподатковуватись позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від обміну віртуальних активів на національні валюти та витратами, пов’язаними з їх придбанням та/або майнінгом. Під майнінгом розуміється діяльність з обробки даних, спрямована на забезпечення функціонування розподіленого реєстру транзакцій (блокчейна) з метою отримання винагороди у вигляді одиниць віртуальних активів.

При цьому, фінансовий результат за операціями з віртуальними активами буде визначатись окремо від фінансового результату за іншими видами діяльності платника податку відповідно до національних або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Ставка податку 18%.

ПДФО

Буде оподатковуватись позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від обміну відповідного віртуального активу на національні валюти та його вартістю, що визначається із суми підтверджених витрат на набуття такого віртуального активу та/або витрат на майнінг відповідного віртуального активу.

При цьому, потрібно буде самостійно вести облік фінансового результату за операціями з криптовалютою та за результатами календарного року подати річну податкову декларацію, в якій відобразити загальний фінансовий результат (прибуток або збиток), отриманий протягом такого звітного року.

Ставка податку складатиме 5%.

ПДВ

Операції з віртуальними активами; обмін віртуальних активів одного виду на інший не є об'єктом оподаткування ПДВ.

Пільги

З метою стимулювання розвитку ринку віртуальних активів в Україні тимчасово, на період до 31 грудня 2029 року включно, планується встановити, що:

  • дохід фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб, отриманий ними від операцій з віртуальними активами, звільняється від сплати будь-яких податків (зборів) з доходів;
  • звільняються від оподаткування ПДВ операції операції з ввезення на митну територію України та реалізації на митній території України обладнання (окремих частин чи деталей), що призначене виключно для майнінгу і класифікується у товарній підкатегорії 8471500000 згідно з УКТ ЗЕД (в тому числі вироблених в Україні).

 

Що таке електронні гроші і як їх обліковувати читайте в матеріалі

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»