Мінфін підготував проект узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування ПДВ операцій з організації та надання послуг з міжнародного перевезення вантажів, що здійснюються експедитором.

У цьому проекті, зокрема зазначено:

  • оподаткування ПДВ операцій з організації та надання послуг з перевезення вантажів, що здійснюються експедитором митною територією України, залежить від місця реєстрації отримувача послуг (місця постачання) (якщо замовник резидент — ПДВ 20%, а якщо замовник нерезидент, то немає об’єкта оподаткування ПДВ);
  • звільнення від оподаткування ПДВ, передбачене п. 197.8 ПКУ, застосовується до операцій з постачання послуг з транзитного перевезення по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України. Звільнення від оподаткування ПДВ застосовується експедитором – резидентом до всієї вартості послуг перевезення у разі, якщо транзитне перевезення вантажів здійснюється в межах виконання договорів транзитного перевезення вантажів безпосередньо самим експедитором без залучення інших учасників транспортно-експедиторської діяльності. У випадку залучення експедитором до транзитного перевезення вантажів перевізників чи інших учасників транспортно-експедиторської діяльності, звільнення від оподаткування ПДВ застосовується такими перевізниками чи іншими учасниками транспортно-експедиторської діяльності. При цьому, транспортно-експедиторські послуги, які надаються експедитором (незалежно резидентом чи нерезидентом) клієнту (замовнику) – резиденту оподатковуються ПДВ у загальному порядку за основною ставкою – 20%, клієнту (замовнику) – нерезиденту — не підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ;
  • якщо послуги, що є допоміжними у транспортній діяльності (навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг) надаються на митній території України, то такі послуги підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах (незалежно від того, резидентом чи нерезидентом надаються такі послуги). Якщо ж допоміжні послуги надаються за межами митної території України, то такі послуги не підлягають оподаткуванню ПДВ (незалежно від того, резидентом чи нерезидентом надаються такі послуги).

Не всі зазначені висновки (зокрема, щодо транзитного перевезення вантажів) відповідають нормам Податкового кодексу. Утім, сподіваємося, що Мінфін виправить це. До того ж, цілком можна продовжувати користуватися і досі актуальною Узагальнюючою податковою консультацією щодо порядку оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності, затвердженою наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. № 610.

 

До того ж, про здійснення міжнародного перевезення вантажу експедитором-резидентом із залученням перевізника-нерезидента ми розповідали в матеріалі «Міжнародне перевезення із залученням перевізника-нерезидента: ПДВ-наслідки в експедитора».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»