Однією з підстав для проведення документальної позапланової перевірки є виявлення контролюючим органом вищого рівня невідповідності висновків акта перевірки, проведеної посадовими особами контролюючого органу нижчого рівня, вимогам законодавства або неповного з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані для винесення об'єктивного висновку (пп. 78.1.12 ПКУ).

Водночас у разі, якщо стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, наказ про проведення документальної позапланової перевірки на підставі пп. 78.1.12 ПКУ приймається контролюючим органом вищого рівня.

Таким чином, якщо наказ про проведення документальної позапланової перевірки в рамках службового слідування прийнято не керівником органу контролюючого органу вищого рівня (як того вимагає пп. 78.1.12 ПКУ), а керівником контролюючого органу, стосовно посадових осіб якого здійснюється службове розслідування, такий наказ є нечинним та підлягає скасуванню.

Такого висновку дійшов ВС/КАС у постанові від 21.08.2018 р. у справі № 2а/0470/12690/12.

 

У разі наявності сумнівів щодо законності наказу про проведення перевірки наполегливо радимо користуватися правом не допускати посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки. Детальніше на цю тему – у матеріалі «Недопуск податківців до проведення перевірки: підстави, оформлення, наслідки» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»