Фахівці ДФСУ надали роз’яснення щодо виникнення зобов’язань з акцизного податку у ситуації, коли підприємство купує нафтопродукти та передає їх на зберігання постачальнику. Водночас підприємство продає іншим суб’єктам господарювання бланки-дозволи, на підставі яких вони можуть отримати пальне від постачальника, у якого пальне знаходиться на зберіганні (ІПК від 14.09.2018 р. № 4032/6/99-99-15-03-03-15/ІПК).

Зокрема, контролери акцентували увагу на наступних нюансах.

1. Якщо предметом договору є пальне, а в накладній зазначено найменування товару, який придбавається з одиницею виміру в літрах, підприємство-покупець має оприбутковувати саме пальне (незважаючи на те, що фактично пальне йому не відвантажуватиметься, а залишатиметься на складі постачальника).

2. Талони (бланки-дозволи) на пальне підтверджують право їх власника на отримання на АЗС нафтопродукту. Тож підприємство, яке здійснюватиме реалізацію/передачу бланків-дозволів, отриманих від постачальника пального, іншим суб’єктам господарювання, здійснюватиме реалізацію пального у розумінні пп. 14.1.212 ПКУ.

3. У ситуації коли підприємство здійснюватиме реалізацію/передачу бланків-дозволів, отриманих від постачальника пального, іншим суб’єктам господарювання, таке підприємство зобов’язане в день реалізації пального (реалізації/передачі бланків-дозволів) іншим суб’єктам господарювання, скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в ЄРАН (пп. 231.1.1 ПКУ).

Водночас підприємство, яке реалізує бланки-дозволи, не має власних АЗС і не може забезпечити можливості для покупців бланків-дозволів отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця. Тож постачання бланків-дозволів не можна вважати безперервним постачанням у розумінні п. 231.3 ПКУ, і, відповідно, немає підстав для складення зведеної акцизної накладної.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»