Ефективно протидіяти загрозам фінансовій безпеці держави, зокрема корупції і виснаженню фінансових ресурсів держави, можливо лише за умови сталого функціонування системи своєчасного виявлення та усунення системних загроз у сфері публічних фінансів, запобігання їх виникненню в майбутньому…

Єдиний комунікаційний простір

Створення Національного бюро фінансової безпеки в Україні - саме про це йшлося під час дискусії в прес-центрі компанії ЛІГА:ЗАКОН, яка перетворилася на комунікаційний хаб і об'єднала народних депутатів, представників Державної фіскальної служби, МВС України, представників Євросоюзу тощо.

"Ми еволюційним шляхом дійшли до того, щоб змінити законодавство. Саме створення єдиного правоохоронного органу по боротьбі зі зловживаннями в економічній сфері забезпечить усі процеси - від викриття злочинів, досудового розслідування і передачі до суду та притягнення до відповідальності", - заявила голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна ЮЖАНІНА під час дискусії "Фінансова безпека: методологічне, правове та інституційне забезпечення" за участі іноземних експертів та українських.

Хто такий OLAF?

За словами Ніни ЮЖАНІНОЇ, Національне бюро фінансової безпеки має бути створено замість податкової міліції, низки підрозділів у Нацполіції та СБУ. Він матиме статус, завдання, повноваження та гарантії незалежності, за аналогією з Європейським агентством з боротьби з шахрайством, відоме як OLAF.

В основі діяльності Національного бюро фінансової безпеки України має бути, як і в основі роботи OLAF, новітня методологія організації правоохоронної діяльності керована аналітикою, що передбачає збір інформації з компетентних джерел, її акумулювання в системі управління ризиками та подальший аналіз для виявлення ризиків і загроз фінансовій безпеці держави.

Не менш важливим для ефективної роботи цих органів є те, що вони є незалежними - не підпорядковується жодній з державних інституцій. Більш того, особливий порядок конкурсного відбору, призначення та звільнення їх керівників унеможливлює вплив на прийняття ними управлінських рішень. Так, директор НБФБ обиратиметься Конкурсною комісією - по три особи від Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, і призначатиметься Президентом України за поданням Верховної Ради. До речі, директор OLAF призначається Єврокомісією за погодженням Європарламенту та Ради Міністрів.

Радник високого рівня Європейського Союзу в Республіці Молдова в області боротьби з відмиванням грошей (FIU) Ігоріс КРЖЕЧКОВСКІС у своїй цікавій та досить експресивній доповіді наголосив, що в даний час український законодавець може використовувати всі напрацювання інших країн по боротьбі з податковими злочинами.

Залишити бізнес у спокої…

Також ініціаторка законопроекту про створення Нацбюро фінансової безпеки вказала на різницю у цілях проведення перевірок бізнесу в Україні та країнах Європи: "Прийти, залякати, відібрати документи та комп'ютери не може і не має бути ціллю перевірки. Ціль перевірки має бути як у Європі - стягнути із перевіряючого недоплачені (приховані) податки, якщо має місце таке порушення закону". У Європі кримінальні злочини припиняються після сплати коштів у бюджет. У нас ціллю є засудити, посадити за грати.

Експерт, науковець В'ячеслав НЕКРАСОВ під час своєї доповіді зазначив, що на сьогодні проблема діючої в Україні системи викриття злочинів полягає у тому, що вона ОДРАЗУ розглядає особу, як потенційного правопорушника у будь-якому злочині.

В Україні, за статистикою і виходячи із наукових досліджень, 55% суб'єктів господарювання ухиляються від сплати податків, а 45% використовують схему податкового планування. А держава, у свою чергу, намагаєтся притягнути таких осіб до кримінальної відповідальності.

Людський ресурс

Тим часом секретар Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, народний депутат України Антон ГЕРАЩЕНКО наголосив, що на сьогодні в Україні діє щонайменше сім правоохоронних органів, які забезпечують, зокрема, фінансову безпеку у державі. На його думку, законодавство з боротьби з фінансовими злочинами потребує "тюнінгу" і має бути створений єдиний орган по боротьбі з фінансовими злочинами.

Передбачається, що загальна чисельність працівників Національного бюро фінансової безпеки України не може перевищувати 4 тис. осіб. Тобто, в залежності від стану криміногенної ситуації в економіці країни, загальна чисельність працівників може бути меншою від граничного рівня. Хоча нині штатна чисельність лише працівників податкової міліції, підслідність якої повність перейде до Національного бюро фінансової безпеки України, становить 4701 осіб. До того ж, економічними злочинами, що перейдуть до підслідності нового органу, в Україні також займаються відповідні підрозділи Національної поліції та Служби безпеки України.

Усі погоджуються, що розслідування податкових злочинів - дуже складний процес, а людський ресурс - дуже важливий фактор. У розслідувань фінансових злочинів мають працювати люди з досвідом від 3-5 років.

"Людина з університету не може відразу якісно працювати. Більшість працюючих сьогодні - нормальні і чесні люди, але правовий простій не дає їм мотивації працювати. Правильне людське наповнення - шлях до успіху. Красива вивіска нового органу без людського потенціалу нічого не вирішить і не змінить", - каже Ігоріс КРЖЕЧКОВСКІС.

"Чотири кити" безпеки

Під час дискусії, що модерувалась керівником Центру бухгалтерської експертизи від ЛІГА:ЗАКОН, членом громадських рад при Мінфіні в ДФС Юрієм ЦИГАНКОМ і транслювалась наживо на Facebook-сторінці ЛІГА:ЗАКОН, а також на Платформі LIGAZAKON.NET, ішлося про те, що в Україні мають працювати "чотири кити" правоохоронної структури:

 • СБУ - орган, який має забезпечувати захист державності, національної безпеки та державної таємниці, протидіяти тероризму та зовнішнім загрозам;
 • Нацполіція - орган, який забезпечує охорону державного порядку, громадської безпеки, протидія злочинам;
 • Національне бюро фінансової безпеки - орган, який розслідує всі злочини щодо економічних питань;
 • Національне антикорупційне бюро Украиїни, яке має бути об'єднане з Державним бюро розслідувань - орган, який забезпечує розслідування злочинів щодо порушень найвищих посадовців, злочинів проти держави.

А прокуратора має створювати загальний нагляд за діяльністю вищезазначених органів.

"Тюнінг" за формою і змістом

Перший заступник Директора ДНДІ МВС України, доктор юридичних наук, професор Олександр КОРИСТІН також вважає, що правоохоронна система України потребує безумовних змін. Загальна концепція заключається у тому, що правоохоронна діяльність має змінитися не лише за формою, але і за змістом. На сьогодні сформувався перелік сталих принципів реформування правоохоронної системи, які мають бути враховані при утворенні НБФБ, зокрема:

 • забезпечення загальновизнаних стандартів щодо прав і свобод людини;
 • принцип розподілу функції;
 • принцип взаємоконтролю;
 • принцип оптимізації;
 • принцип підтримки альтернативних способів вирішення конфліктів (уникаючи кримінальної репресії);
 • принцип пріоритету профілактичної функції;
 • належне матзабезпечення та соцзахист працівників правоохоронних органів.

Щодо повноважень нового органу (НБФБ), то лунала наступна думка… Для того, щоб фінансові розслідування проходили максимально об'єктивно і професійно, потрібно розуміти, що саме захищатиме служба. Якщо в законі не буде чітко надана дефініція, що таке фінанси і фінансові злочини, система не працюватиме. Тобто закон має чітко розділяти поняття, сфери діяльності та повноваження органу.

Analyze it!

Експертом В'ячеславом НЕКРАСОВИМ запропонована модель організації діяльності правоохоронного органу, відповідно до якої спеціальні аналітики вивчають та аналізують масив інформації, у результаті чого визначають суб'єктів, причетних до злочину.

Тобто, діяльність аналітика є своєрідним фільтром. Аналітичні висновки формуються тільки на основі фактів, а не припущень. Правоохоронці за цієї моделі максимально відсторонюються. Тобто суб'єкта господарювання "не турбують" доти, доки виявлено його правопорушення і зібрано достатньо доказів такого порушення. У такий спосіб аналітик розвантажує детектива, натомість надає йому конкретні рекомендації для отримання позитивного рішення по кримінальному провадженню.

Із відеозаписом прес-конференції можна ознайомитись за посиланнями:

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»