Особа, яка має інвалідність І групи у зв’язку із пораненням, отриманим при виконанні інтернаціонального обов’язку, звернулася до суду з позовом до автоперевізника про відшкодування моральної шкоди у зв’язку з відмовою водія рейсового автобуса забезпечити пільговий проїзд.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, вважаючи, що відповідач діяв правомірно, не надаючи позивачу пільговий проїзд, оскільки останній передбачений договорами з автоперевізниками та здійснюється на інших рейсах, про що позивач був обізнаний.

Суд апеляційної інстанції частково задовольнив позов та стягнув з відповідача грошові кошти на відшкодування моральної шкоди.

Остаточну крапку в цьому спорі поставив Верховний Суд, який звернув увагу на такі норми.

За змістом положень ст. 37, 38 Закону України «Про автомобільний транспорт» пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Договір перевезення пасажира автобусом на маршруті загального користування укладається між автомобільним перевізником та пасажиром. Для осіб, які користуються правом пільгового проїзду, такий договір вважається укладеним з моменту посадки в автобус.

Таким чином, цим Законом встановлено право пасажира, який користується пільгами на транспорті, безпосередньо скористатися пільговим проїздом, пред'явивши водієві автобуса посвідчення встановленого зразка.

Ветеран війни - учасник бойових дій на підставі п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на безоплатний проїзд, зокрема, автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

В той же час, автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом (стаття 37 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Постанова Верховного суду (Другої судової палати Касаційного цивільного суду) від 20 червня 2018 року у справі № 711/6330/17-ц.

 

На яких умовах надається додаткова оплачувана відпустка учасникам бойових дій та за рахунок яких коштів оплачується? Відповідь на це запитання читайте у матеріалі газети "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступ до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»