Новини публікуються мовою оригіналу

Ні для кого не є таємниця, що отримуючи дохід, його частину приходиться віддавати державі у вигляді податків. Не є виключенням і отримані за кордоном доходи заробітчан, яких стає дедалі більше в нашій країні.

За загальним правилом, якщо заробітчанин є резидентом України та отримує іноземний дохід, він зобов’язаний сплатити відповідні податки до державного бюджету України.

Одразу ж акцентуємо увагу на двох важливих моментах:

Що таке іноземний дохід? Це дохід (прибуток), отриманий з джерел за межами України, який є об’єктом оподаткування резидента (пп. 163.1.3 ПКУ).

Хто такий резидент? Громадянин України не завжди може мати статус резидента для цілей сплати податків в Україні. Перелік резидентів визначено у пп.14.1.213 ПКУ. Так, зокрема, резидентами є фізичні особи, які мають місце проживання в Україні. Також, фізична особа є резидентом України, якщо: така особа має місце проживання в Україні, а також в іноземній державі; така особа має місце постійного проживання в Україні, а також в іноземній державі та має більш тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні; така особа не має місця постійного проживання у жодній з держав або неможливо визначити державу в якій особа має центр життєвих інтересів, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів протягом періоду або періодів податкового року. Достатньою умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім’ї або її реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності.

Отже, якщо, наприклад, громадянин України має постійне місце проживання за межами території України, де проживає і його родина, то цілком виправдано, що іноземні доходи, які така особа отримує, не підпадають під оподаткування на території України, оскільки за вищевказаними ознаками вона не визнається резидентом України. Проте, більшість заробітчан, які знаходяться за кордоном певний час і повертаються до України до своїх сімей, є саме резидентами.

Які податки потрібно сплачувати заробітчанину?

По-перше, це ПДФО.

Так, ставка ПДФО становить 18 % від суми отриманих іноземних доходів. При цьому обов’язковим є подання річної податкової декларації, в якій необхідно задекларувати такі доходи.

Суттєвий нюанс — звільнення від подвійного оподаткування.

Цілком доцільним видається наступне зауваження: якщо я працюю закордоном і там сплачую податки, то чому я повинен сплачувати повторно податки в Україні? Де справедливість? Відповідь можна знайти розглянувши питання уникнення від подвійного оподаткування.

Згідно з нормами міжнародних договорів, які стали частиною національного законодавства України, фізична особа може зменшити суму податку на суму податків, сплачених за кордоном за наявності чинного договору про уникнення подвійного оподаткування між Україною та відповідною іноземною державою. Сума такого зменшення має бути зазначена у річній податковій декларації (пп. 170.11.2).

Для отримання такого права на зарахування, платник зобов’язаний отримати від уповноваженого державного органу іноземної країни довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ПКУ).

По-друге, це військовий збір.

Ставка військового збору становить 1,5 % від суми отриманих іноземних доходів.

Заробітчанин зобов’язаний подати податкову декларацію про майновий стан та доходи за наслідками звітного податкового року, легалізовану довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування, отриману від державного органу відповідної країни (за наявності), та сплатити з суми задекларованого доходу ПДФО (18 %) і військовий збір (1,5 %).

Податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2018 рік потрібно подати до 1 травня 2019 року, та відповідно сплатити ПДФО та військовий збір – до 1 серпня 2019 року.

Як податкові органи можуть дізнатися про дохід, отриманий за кордоном

Органи ДФС України можуть отримувати інформацію про наявність доходів від вітчизняних банківських установ.

Окрім цього наша держава здійснює обмін податковою інформацією з чималою кількістю країн, а нещодавно приєдналася до плану BEPS, за чим слідуватиме введення стандарту CRS про автоматичний обмін податковою інформацією.

Трішки статистики.

Згідно з даними ДФС України у 2017 році українці задекларували іноземного доходу на суму 4,4 млрд. грн., з яких до сплати підлягає 775,3 млн. грн ПДФО та 64,2 тис. грн військового збору.

У свою чергу, МЗС Польщі повідомляє, що за 2017 рік заробітчани перерахували до України більше 90 млрд. грн, що становить 4 % ВВП нашої країни.

Варто зазначити, що з початку року заробітчани західних регіонів країни почали отримувати чимало запитів органів ДФС України. Контролюючий орган просить «виконати свій конституційний обов’язок, віднести суму іноземних доходів до загального річного оподатковуваного доходу та задекларувати їх шляхом подання до територіального органу ДФС в області». В інакшому випадку фіскали попереджають, що самостійно надішлють запит до Республіки Польща, щоб отримати вичерпну інформацію стосовно усіх нарахувань та виплат.

Звичайно, що така ситуація не може не обурювати громадян, які змушенні тяжко працювати за кордоном, щоб мати можливість забезпечити себе та свою сім’ю мінімальними умовами існування. І очевидно, що заробітчанами стають не від хорошого життя.

Чи є надія на зрушення у цьому питанні

У Верховній Раді України 27.12.2017 зареєстровано два важливі законопроекти:

  • проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо звільнення грошових коштів трудових мігрантів від сплати податку на доходи фізичних осіб) № 7459.
  • проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо створення сприятливих умов для повернення грошових коштів трудових мігрантів) № 7458.

У пояснювальних записках до законопроектів зазначається, що згідно з даними Міжнародної організації з міграції в Україні, понад 70% міжнародних переказів родичі трудових мігрантів витрачають на поточні побутові потреби, 26% — на придбання товарів тривалого вжитку, і лише 3% — на відкриття власного бізнесу. При цьому, за результатами дослідження, проведеного експертами європейської комісії «Caritas International» на 2013 рік близько 4,5 млн. трудових мігрантів з України перебувають за кордоном, з яких 1,7 млн. – у країнах ЄС. За іншими оцінками ця цифра складає від 7 до 10 млн. чоловік. Такі цифри трудової міграції реально загрожують національній безпеці України.

Метою прийняття Законів є створення сприятливих умов для повернення грошових коштів трудових мігрантів в Україну.

Завданнями прийняття Законів є звільнення грошових коштів трудових мігрантів від сплати ПДФО та стимулювання ділової активності громадян України, які є трудовими мігрантами, до інвестування зароблених ними фінансових ресурсів в економіку України.

Отже, реалізацією Законів податковий тягар для заробітчан буде значно полегшено, але на сьогоднішній день питання необхідності сплати ними податків на території України залишається актуальним.

Олег Вдовичен,
адвокат, керуючий партнер АО «Вдовичен та партнери»

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»