Заступник Міністра фінансів Сергій Верланов апелює до міжнародного досвіду врегулювання правового статусу криптовалют, зокрема Швейцарії. Ця країна адаптувала свої податкові правила до операцій з криптовалютами. У Швейцарії криптовалюту визнали рухомим майном з метою оподаткування, тому що його можна продати на біржі і отримати гроші. Існують навіть офіційні агенти з продажу криптовалют, а Податкова служба Швейцарії кожного дня публікує курс біткоіна і ефіру на своєму сайті, щоб можна було перерахувати свої доходи для цілей оподаткування.

"З криптовалютами можливі два типи операцій: майнінг та операція купівлі-продажу. Отже, ми купили біткоїн за 1 тис. грн. Потім, припустимо, нам пощастило, і він став коштувати 2 тис. грн. Ми вийшли з біткоїну і зарахували кошти на банківську картку. Дельта – 1 тис. грн. Обкладаємо ПДФО та ВЗ. Ставка у 19,5% – це багато чи мало для таких операцій? Поки у криптовалют немає правового статусу – це звичайний предмет обігу", – вважає Сергій Верланов.

На думку Сергія Верланова, Україні, у першу чергу слід визначити правовий статус криптовалюти. При цьому біржі треба робити податковими агентами.

"Якщо криптовалюта куплена на біржі, то закон зобов'язує задекларувати дохід і вказати його джерело. У нас є народні депутати, які подають електронні декларації і вказують там криптоактиви. Хтось з них задекларував їх в розділі майно, хтось – в розділі грошові кошти. Мали право на обидві трактовки, оскільки правовий статус криптовалюти у нас невизначений. Без нього перейти до оподаткування та контролю криптовалютних операцій неможливо".

На думку заступника Міністра фінансів, регулятором операцій з криптовалютами може бути Нацкомісія цінних паперів та фондового ринку або Нацбанк.

Джерело: Мінфін

Від редакції! Інтерес до криптовалюти, а саме ВТС (біткойн) в Україні проявився ще у 2014 році, однак тоді його темпи були незначними, тому широкого розголосу поза експертним середовищем ця тема не набула. Проте у 2014 році в Україні створено Bitcoin Foundation Ukraine – громадську організацію, яка була сформована навколо інтересу до технології blockchain та інших розподільчих протоколів, вбачала суспільну користь у їх використанні, та прагнула стати інформаційним центром для їх розповсюдження в Україні.

З огляду на таку зацікавленість ВТС в Україні, а також відсутність нормативно-правового підґрунтя визначення правового статусу та особливостей регулювання (у т. ч. оподаткування) цього виду валюти, у Верховній Раді України за жовтень 2017 року зареєстровано три законопроекти, а саме:

– проект Закону України "Про обіг криптовалюти в Україні" від 06.10.2017 р. № 7183;

– проект Закону України "Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні" від 10.10.2017 р. № 7183-1;

– проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні)" від 30.10.2017 р. № 7246.

Перші два законопроекти стосуються визначення правового статусу криптовалюти, а також правових засад організації та діяльності суб'єктів криптовалютних транзакцій.

Законопроект № 7183 пропонує розглядати криптовалюти як власність, яку можна обміняти на інші товари і послуги, а Законопроект № 7183-1 – як фінансові активи.

Що таке електронні гроші і як їх обліковувати читайте в матеріалі

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»