Підприємство платник єдиного податку третьої групи планує щомісячно виплачувати дивіденди на користь фізичної особи (учасника юридичної особи), у зв’язку з цим звернулось до податківців за консультацією, питання якої розглянемо нижче.

1. Чи можливе щомісячне нарахування та виплата дивідендів юридичною особою, на користь фізичної особи?

Підприємства, які створені відповідно до вимог Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" від 06.02.2018 р. № 2275-VIII (далі - Закон), можуть здійснювати виплату дивідендів за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток. Дивіденди можуть виплачуватися за будь-який період, що є кратним кварталу, якщо інше не передбачено статутом (ст. 26 Закону).

При цьому податковим законодавством не передбачено особливостей застосування вказаного Закону в залежності до системи оподаткування, на якій знаходиться товариство з обмеженою відповідальністю.

2. Який строк сплати до бюджету ПДФО та військового збору у разі щомісячного нарахування та виплати дивідендів (шляхом перерахування останніх на картковий рахунок в установі банку) на користь фізичної особи (учасника юридичної особи)?

Податківці зазначають що, дивіденди оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставками в залежності від виду дивідендів: 18% або 5%.

Однак, фахівці ДФС чомусь не вказали, що платники єдиного податку при виплаті дивідендів фізичним особам утримують ПДФО в половинному розмірі ставки, тобто 9 %. Це прямо передбачено пп. 167.5.4 ПКУ.

Якщо ж емітент-спрощенець виплачує дивіденди за привілейованими акціями, такі виплати прирівнюються до зарплати з відповідним оподаткуванням (пп. 170.5.3 ПКУ).

Згідно з пп. 168.1.2 ПКУ податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування податку до бюджету.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ для податку на доходи фізичних осіб.

Також податківці нагадують за обов'язок подання форми 1ДФ за виплаченими дивідендами, які відображаються у ній під ознакою "109".

Liga:REPORT - сучасний хмарний сервіс подання звітності та реєстрації податкових накладних. Лише у Liga:REPORT - аналіз ризиків блокування ПН/РК за кодом УКТ ЗЕД/ДКПП, перевірка реєстраційного ліміту ПДВ, а також миттєвий обмін документами з контрагентами.

Спробуйте прямо зараз. 7-денний тестовий доступ без обмежень.

3. Чи виникає необхідність у юридичної особи, платника єдиного податку третьої групи обов'язок щодо подачі податкової декларації за інший, ніж квартальний, податковий період у зв'язку із щомісячним нарахуванням та виплатою дивідендів на користь фізичної особи (учасника юридичної особи)?

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (абзац другий п. 294.1 ПКУ).

Відповідно до п. 296.7 ст. 296 ПКУ податкова декларація складається наростаючим підсумком з урахуванням норм п. 296.5 і п. 296.6 ст. 296 ПКУ.

Тому, обов'язку подання декларації єдиного податку за інший, ніж квартальний, податковий період не виникає.

ІПК від 30.08.2018 р. № 3769/ІПК/15-32-12-04-21

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»