Постачальником було отримано попередню оплату за товар-1, на дату якої було складено податкову накладну. Надалі між контрагентами було досягнуто домовленість про припинення зобов’язання постачальника з постачання товару-1 та зарахування попередньої оплати за товар-1 в рахунок оплати іншого товару-2, який був поставлений постачальником та не оплачений покупцем, без повернення такої оплати на поточний рахунок покупця. Які ж податкові наслідки такої операції?

Ось що на це відповідають податківці.

Якщо постачальником - платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за товар-1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін зобов’язання з поставки такого товару припиняється та попередня (авансова) оплата зараховується в рахунок оплати товару-2, то постачальник - платник ПДВ на дату досягнення такої домовленості має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за товар-1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товару-2.

Такий розрахунок коригування до податкової накладної відповідно до п. 192.1 ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем послуг. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань.

При цьому якщо за іншим договором товар уже був поставлений та на дату такої поставки («першої події») постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за товар-1 в рахунок оплати вартості товару-2 податкова накладна постачальником не складається.

Такий порядок коригування податкових зобов’язань при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати вартості іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару, застосовується незалежно від того, одним чи різними договорами передбачено постачання таких товарів.

Зауважимо: розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло 1095 к. дн., не може бути зареєстрований в ЄРПН та відповідно не дає підстав для зменшення податкових зобов’язань постачальником, який склав таку податкову накладну.

При цьому відповідно до п. 192.1 ПКУ отримувач (покупець) повинен відкоригувати (зменшити) суму податкового кредиту, сформованого при перерахуванні попередньої оплати за товари/послуги. Таке коригування податкового кредиту у даному випадку має бути здійснено шляхом нарахування компенсуючих податкових зобов’язань на відповідну суму із використанням механізму, визначеного п. 198.5 ПКУ. У зв’язку з тим, що не передбачається отримання товарів/послуг, за які був сплачений аванс, відповідно, немає підстав для їх використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Див. ІПК ДФСУ від 23.08.2018 р. № 3666/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Liga: REPORT — сучасний хмарний сервіс подання звітності та реєстрації податкових накладних. Лише у Liga: REPORT — аналіз ризиків блокування ПН/РК за кодом УКТ ЗЕД/ДКПП, перевірка реєстраційного ліміту ПДВ, а також миттєвий обмін документами з контрагентами.

Спробуйте прямо зараз. 7-денний тестовий доступ без обмежень.

 

 

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»