Платником ПДВ – сільгоспвиробником у 2016 році було отримано попередню оплату за сільськогосподарську продукцію та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну у межах спеціального режиму оподаткування ПДВ. У 2018 році у зв’язку з неможливістю поставки такої продукції між контрагентами досягнуто домовленість про поставку іншої сільськогосподарської продукції на суму отриманої у 2016 році попередньої оплати.

Як така операція повпливає на ПДВ-облік? Чи можна скласти розрахунок коригування до спецрежимної податкової накладної?

На це питання податківці однозначно відповідають — ні. Мовляв, діючі норми податкового законодавства визначають, що після 15.01.2017 платником ПДВ не можуть бути зменшені податкові зобов’язання з ПДВ, які були задекларовані у рамках дії спецрежиму оподаткування та у зв’язку з цим не підлягали та фактично не були сплачені до бюджету.

Тож, у разі зарахування у 2018 році попередньої оплати, отриманої у 2016 році за договором про поставку сільгосппродукції (якщо на дату отримання такої попередньої оплати було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну у межах дії спецрежиму оподаткування), в рахунок оплати сільгосппродукції за іншим договором, розрахунок коригування до такої податкової накладної не може бути складено та зареєстровано в ЄРПН, та відповідно не можуть бути зменшені податкові зобов’язання постачальника, які були задекларовані на дату отримання такої попередньої оплати.

Водночас, відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ отримувач (покупець) повинен відкоригувати (зменшити) суму податкового кредиту, сформованого при перерахуванні попередньої оплати за таку продукцію. Таке коригування податкового кредиту у цьому випадку має бути здійснено шляхом нарахування компенсуючих податкових зобов’язань на відповідну суму із використанням механізму, визначеного п. 198.5 ПКУ, у зв’язку з тим, що не передбачається отримання продукції, за яку був сплачений аванс, відповідно, немає підстав для її використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

При цьому на дату зарахування такої попередньої оплати в рахунок майбутньої поставки сільгосппродукції за іншим договором постачальник повинен скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на суму попередньої оплати за таким другим договором.

Див. ІПК ДФСУ від 21.08.2018 р. № 3627/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»