Орендодавцем було укладено договір оренди приміщень з Орендарем-1, відповідно до якого Орендар-1 здійснив попередню оплату за послуги з оренди. Після розірвання договору оренди з Орендарем-1 було укладено договір оренди з Орендарем-2, при цьому передоплата за оренду не була повернута Орендарю-1. Надалі між Орендарем-1 та Орендарем-2 було укладено договір про відступлення права вимоги, згідно з яким послуги в рахунок сплаченої Орендарем-1 попередньої оплати будуть надаватися Орендодавцем Орендарю-2.

Які ж будуть ПДВ-наслідки таких операцій?

Стосовно цього податківці зауважили таке:

• у Орендодавця при отриманні попередньої оплати від Орендаря-1 (перша подія) виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, на суму яких Орендодавець зобов’язаний скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну;

• при здійсненні операцій з уступки права вимоги не виникає жодної з обставин, перерахованих у п. 192.1 ПКУ (зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг). Отже, відсутні підстави для складання постачальником послуг (Орендодавцем) розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на дату настання першої події операції (отримання авансу від Орендаря-1);

• надання Орендодавцем послуг Орендарю-2 в рахунок отриманої від Орендаря-1 попередньої оплати є другою подією операції, тому підстав для складання податкової накладної за такою операцією немає.

Таким чином, операція з уступки Орендарем-1 права вимоги Орендарю-2 не спричиняє податкових наслідків з ПДВ для Орендодавця. Орендодавець на дату заміни кредитора у зобов’язанні не коригує податкові зобов’язання з ПДВ, визначені на дату отримання ним попередньої оплати, оскільки відсутні законодавчо визначені підстави для такого коригування, та не складає податкову накладну на нового кредитора, оскільки податкова накладна вже складена на дату першої події операції (отримання авансу).

Див. ІПК ДФСУ від 17.08.2018 р. № 3573/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Юридичні аспекти відступлення права вимоги ми розглянули в матеріалах сервісу «Інтерактивна бухгалтерія»:

«Відступлення права вимоги, або Коли цесія стає факторингом»;

«Відступлення права вимоги: правові аспекти».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»