Протягом певного періоду платник ПДВ здійснював операції з продажу ключа активації для програмного продукту. Дані операції підприємством було віднесено до складу звільнених від ПДВ операцій, на підставі п. 261 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ.

Однак, прийшли податківці і заявили, що ніякого постачання програмного забезпечення тут не було — платник ПДВ не передавав право інтелектуальної власності на програмний продукт споживачам, а передавав лише право використання об’єкта інтелектуальної власності іншим споживачам. Тому, операції з продажу ключів активації програмного продукту не звільняються від оподаткування ПДВ, а підлягають оподаткуванню у встановленому порядку.

Відповідно, такому платнику ПДВ були донараховані податкові зобов’язання з ПДВ і нараховано штрафні санкції.

Не погодившись із цим, платник ПДВ звернувся до суду. Утім дніпропетровські судді підтримали контролерів (див. постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2017 р. у справі № 804/4301/17).

Тоді платник ПДВ вирішив подати апеляцію. Судді ж апеляційної інстанції визнали, що посилання податківців на те, що платник ПДВ здійснював реалізацію лише коду активації програмного продукту, що не можна розглядати як постачання товару, оскільки даний код давав лише право користування програмним продуктом протягом визначеного часу, є неправомірним. Адже, навіть за умови неправильного визначення у фіскальних чеках назви продукту («ключ активації» замість «програмний продукт») ключ активації прикладної програми є невід’ємним компонентом/складовою прикладної програми, який забезпечує використання функціональних можливостей певних версій, а отже є програмною продукцією в розумінні приписів п. 261 підрозділу 2 р. XX ПКУ.

Отже, судді апеляційної інстанції вважають, що платником ПДВ правомірно не здійснювалось оподаткування ПДВ операцій з постачання програмного продукту.

Такі висновки були зроблені в постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2018 р. у справі № 804/4301/17.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»