Для платників єдиного податку третьої групи ПКУ встановлена фіксована ставка у розмірі 3% доходу у разі сплати ПДВ і 5% доходу у разі включення ПДВ до складу єдиного податку (п. 293.3 ПКУ).

При зміні ставки єдиного податку виникає питання щодо оподаткування ПДВ постачання товарів/послуг, яке здійснювалося платником єдиного податку під час перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 5% (без сплати ПДВ), та оплати таких товарів після переходу на ставку 3% (зі сплатою ПДВ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ПКУ).

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.

Таким чином, періодом виникнення доходу у даному випадку є квартал, в якому підприємству надійшли кошти. При цьому до доходу включається вся сума коштів, отримана від покупця.

Водночас датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ є дата «першої події» (п. 187.1 ПКУ), а саме:

  • дата отримання коштів від покупця/замовника

або

  • дата відвантаження товарів, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

ПДВ-реєстрація осіб у разі зміни ставки єдиного податку діє з першого числа календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ (абз. 2 п. 183.5 ПКУ).

До того ж, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 ПКУ (п. 201.8 ПКУ).

Враховуючи зазначене, якщо у платника ПДВ перша подія (відвантаження товарів) відбулася до його реєстрації платником ПДВ, а друга подія (зарахування коштів) відбулася після такої реєстрації платником ПДВ, то податкове зобов’язання з ПДВ за такою операцією не нараховується за умови, що такий платник не обрав касового методу визначення податкового зобов’язання.

Див. ІПК ДФСУ від 20.07.2018 р. № 3201/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Оподаткування ПДВ операцій, перша подія за якими відбулася ще до реєстрації платником ПДВ ми розглядали в матеріалі «Часткова оплата — до реєстрації платником ПДВ, Акт виконаних робіт — після: які наслідки у ПДВшному обліку виконавця» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»