Платник ПДВ при придбанні товарно-матеріальних цінностей (далі — ТМЦ) на підставі отриманих податкових накладних сформував податковий кредит. При цьому кредиторська заборгованість перед постачальниками за отриманні ТМЦ залишилася непогашеною. До того ж, на момент псування, повної непридатності, закінчення гарантійного строку ТМЦ строк позовної давності минув.

Тож тепер виникає питання: які будуть наслідки з ПДВ при списанні таких ТМЦ? А що, якщо буде прийнято рішення про списання непогашеної кредиторської заборгованості перед постачальником за такі ТМЦ? До того ж, як це позначиться на податково-прибутковому обліку?

Ось що на це відповіли податківці.

Зменшення податкового кредиту на підставі бухгалтерської довідки або нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ПКУ здійснюється платником ПДВ одноразово на підставі даних бухгалтерського обліку в залежності від настання події, яка є для цього підставою:

• якщо при придбанні ТМЦ сформовано податковий кредит на підставі отриманої податкової накладної, складеної до 01.07.2015 та зареєстрованої в ЄРПН, але такі цінності не оплачені протягом терміну позовної давності, то в податковому періоді, в якому відбулося списання кредиторської заборгованості, покупцю необхідно зменшити суму податкового кредиту, сформованого при отриманні неоплачених товарів/послуг на підставі бухгалтерської довідки;

• якщо при придбанні ТМЦ сформовано податковий кредит на підставі отриманої податкової накладної, складеної після 01.07.2015 та зареєстрованої в ЄРПН, то у податковому періоді, в якому відбулося списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, покупцю необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, визначеними п. 198.5 ПКУ;

• якщо відбувається операція зі списання ТМЦ з причини їх псування, повної непридатності, закінченням гарантійного строку, у зв’язку з чим такі цінності визнаються такими, що не можуть бути використанні в межах господарської діяльності платника ПДВ, то до такої операції норми п. 198.5 ПКУ застосовуються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається їх списання.

Щодо податково-прибуткового обліку, то положеннями ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на вартість списаних ТМЦ. Тобто, такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату (пп. 134.1.1 ПКУ).

Див. ІПК ДФСУ від 23.07.2018 р. № 3239/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Ми ж уважаємо, що за такою подією, як списання грошової кредиторської заборгованості, немає підстав для зменшення податкового кредиту чи то нарахування компенсуючих ПДВ-зобов’язань. Детальніше про це — в матеріалі «Списуємо кредиторську заборгованість: бухоблік, податок на прибуток і ПДВ» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»