25 липня Президент Петро Порошенко підписав Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належний зміст" від 03.07.2018 р. № 2475-VIII. Закон набуде чинності із 28.08.2018, крім окремих положень, які набудуть чинності з початком функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів.

Документом встановлено механізм притягнення до юридичної відповідальності осіб за несплату аліментів і ухилення від відбування призначеного покарання за несплату аліментів.

Зокрема, несплата аліментів на утримання дитини за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документу тягне за собою залучення до суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин, а за повторне протягом року вчинення цього правопорушення  - на строк від 240 до 360 годин. Ухилення особи від суспільно корисних робіт тягне адміністративний арешт строком до 10 діб.

За ухилення від виконання обов'язків по забезпеченню необхідних умов життя, навчання і виховання неповнолітніх дітей передбачено попередження або штраф в розмірі від  від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1700 грн.), а за ті ж дії, вчинені повторно впродовж року, - від 1700 до 5100 грн.

Крім того, у випадку злісного ухилення від суспільно корисних робіт боржників притягнуть до кримінальної відповідальності у виді позбавлення волі на строк до двох років.

Також передбачені зміни щодо розміру аліментів. Так,  мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів складає розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Розмір аліментів, визначений у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

За наявності заборгованості по сплаті аліментів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 %, за два роки - 30 %, а за три роки - 50 % суми заборгованості по сплаті аліментів.

Законом також передбачено, що за наявності тримісячного боргу по аліментах держреєстратор зможе відмовити в реєстрації права власності на майно, продане боржником, який внесений в Єдиний реєстр боржників.

Також боржнику відмовлять в  перереєстрації, знятті з обліку транспортного засобу з метою його відчуження. Територіальні органи МВС зобов'язані відмовити в здійсненні реєстраційної дії, а також не пізніше наступного робочого дня повідомити орган державної старанної служби або приватного виконавця з вказівкою відомостей про таке транспортне засобі.

Змінами до Сімейного кодексу встановлено можливість того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина з інвалідністю або важко хвора дитина, самостійно вирішувати питання про тимчасовий виїзд дитини за кордон з метою його лікування, навчання, а також відпочинку за наявності заборгованості другого батька по сплаті аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці. При цьому відповідна згода другого з батьків не знадобиться у разі виїзду дитини з тим із батьків, з ким він проживає за рішенням суду, на строк до одного місяця.

Нагадаємо, відповідний Закон було прийнято ВР 3 липня

 

Як новий Закон змінює життя неплатників аліментів? Відповідь на це запитання читайте в матеріалі газети "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" -  скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступ до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»