НКЦПФР затвердила новий Порядок збільшення (зменшення) статутного капіталу акціонерного товариства  (рішення від 12.06.2018 р. № 385).

Порядок поширюється на всі акціонерні товариства, що прийняли рішення про збільшення (зменшення) статутного капіталу акціонерного товариства з дати набрання чинності цим рішенням.

Серед цікавих нововведень - запровадження норми, згідно з якою при збільшенні статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків розміщення акцій додаткової емісії (без здійснення публічної пропозиції) має здійснюватися шляхом їх безпосередньої пропозиції заздалегідь визначеному колу осіб, кількість некваліфікованих інвесторів серед яких не може дорівнювати або перевищувати 150 осіб.

Водночас визначено, що кваліфікованими інвесторами визнаються:

 • міжнародні фінансові організації;
 • іноземні держави та їх центральні банки;
 • держава Україна в особі уповноважених нею органів державної влади, НБУ;
 • професійні учасники ринку цінних паперів, банки та страхові компанії;
 • юрособи, у тому числі створені за законодавством іншої держави, якщо вони відповідають принаймні двом з таких критеріїв:
  • підсумок балансу становить не менше 20 мільйонів євро по курсу НБУ станом на день останньої річної звітності;
  • річний чистий дохід від реалізації товарів, робіт і послуг за останній фінансовий рік становить не менше 40 мільйонів євро по курсу НБУ станом на день останньої річної звітності;
  • власні кошти становлять не менше 2 мільйонів євро по курсу НБУ станом на день останньої річної звітності.

Порядок поширюється на всі акціонерні товариства, що прийняли рішення про збільшення (зменшення) статутного капіталу акціонерного товариства з дати набрання чинності цим рішенням.

Відзначимо, що доля нині діючого Порядку збільшення (зменшення) статутного капіталу публічного або приватного акціонерного товариства, затвердженого рішенням НКЦПФР від 14.05.2013 р. № 822, залишилась не врегульованою.

 

Про особливості зміни розміру статутного капіталу ТОВ можна прочитати в матеріалах "Збільшення статутного капіталу ТОВ: процедура й облік", "Підстави та порядок зменшення статутного капіталу ТОВ", "Зменшення статутного капіталу ТОВ: облік й оподаткування" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»