За страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності  ФОПи можуть отримати такі види матеріального забезпечення як

  • допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
  • допомога по вагітності та пологах і допомога на поховання.

У разі настання у ФОП одного із страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, чи в разі настання періоду відпуски у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога призначається та нараховується ФОП самостійно із дотриманням усіх вимог чинного законодавства.

Для призначення матеріального забезпечення ФОП має оформити рішення уповноваженого із соціального страхування про призначення допомоги, оскільки в цих випадках ФОП є страхувальником та виступає в якості уповноваженого із соціального страхування.

Одним із важливих моментів у призначенні лікарняних та декретних є визначення їх розміру.

Так, допомога по вагітності та пологах надається в розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу.

У разі тимчасової непрацездатності необхідно обрахувати страховий стаж, залежно від якого і надаються лікарняні. Механізм обчислення страхового стажу та визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності передбачено ст. 21 та ст. 24 Закону України № 1105.

Безпосередньо здійснити розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах ФОП можуть відповідно до Порядку від 26.09.2001 р. № 1266.

Для отримання фінансування матеріального забезпечення ФОПу необхідно відкрити окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у будь-якому банку.

До робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем реєстрації подається заява-розрахунок, до якої з метою контролю за використанням коштів Фонду слід додати:

  • копію заповненого листка непрацездатності;
  • довідку з територіального органу ДФС про сплату ЄСВ або копії квитанцій про сплату ЄСВ за розрахунковий період;
  • письмове повідомлення про відкриття окремого поточного рахунку для фінансування матеріального забезпечення.

І ще врахуйте наступні  особливості щодо нарахування допомоги по вагітності та пологах:

  • сума допомоги із розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (з 01.01.2018 мінімальна заробітна плата складає 3723,00 грн,  тобто 3723,00 грн/30,44 = 122,31 грн);
  • за страховим випадком, який настав до припинення підприємницької діяльності, допомога по вагітності та пологах нараховується за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності;
  • у разі, якщо ФОП перебуває в трудових відносинах із роботодавцем за трудовим договором (контрактом) і це є основним місцем роботи, підставою для призначення допомоги як фізичній особі-підприємцю є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи.

За інформацією Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області.

 

Про податкові наслідки виплати декретних для ФОПа читайте у матеріалі "Як оподатковувати лікарняні та декретні підприємців у 2018 році" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»