Чимало роботодавців, бажаючи зекономити на відрахуваннях до бюджету, залучають до роботи осіб без укладення трудового договору, або ж частину заробітної плати виплачують «у конвертах».

У зв’язку з цим Управління Держпраці у Хмельницькій області надало роз’яснення, як працівники можуть перевірити «добросовісність» роботодавця та захистити свої трудові права.

Зокрема, з метою перевірки «легальності» виплати заробітної плати працівник вправі вимагати від роботодавця довідку про доходи. Відповідно до вимог ст. 49 КЗпПУ роботодавець зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Водночас, Пенсійний фонд України надає можливість громадянам контролювати дані, що впливають на їх пенсійні права, у тому числі розмір нарахованої заробітної плати та сплачені страхові внески. з допомогою порталу електронних послуг або шляхом надання довідок (ОК-5 або ОК-7) з реєстру застрахованих осіб на паперових носіях.

Особа вправі звернутись до місцевого суду в порядку цивільно-процесуального судочинства з позовом  про оформлення трудових відносин у разі виконання ним роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи.

При винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником суд одночасно приймає рішення про:

  • нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати;
  • нарахування та сплату відповідно до законодавства ПДФО та ЄСВ за встановлений період роботи.

 

Навіть якщо роботодавець укладає трудовий договір з працівником, права останнього нерідко порушуються. У зв’язку з цим радимо звернути увагу на статтю «Трудовий договір у письмовій формі: найпоширеніші порушення» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся  ТЕСТОВЫМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»