Підприємство – платник ПДВ надає послуги нерезиденту. При цьому місце постачання таких послуг — митна територія України. Отже, операція оподатковується ПДВ.

Утім щодо дати виникнення ПДВ-зобов’язань є питання: на яку дату виникають зобов’язання з ПДВ при отриманні від нерезидента попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті?

Річ у тім, що надходження інвалютної виручки підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо НБУ, у розмірі 50%. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання.

Відповідно, уповноважений банк зобов’язаний попередньо зараховувати інвалютні надходження на розподільчий рахунок, і на наступний робочий день здійснити обов’язковий продаж інвалютних надходжень.

Нагадаємо

Відповідно до правил п. 187.1 ПКУ датою виникнення ПДВ-зобов’язань за операціями з постачання послуг є дата «першої події»:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника ПДВ як оплата послуг;

або

  • дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Таким чином, датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента.

З огляду на зазначене, податківці вважають, що датою виникнення ПДВ-зобов’язань при отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України є дата надходження коштів на поточний рахунок:

  • в національній валюті, яка надійшла від обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України,
  • та в іноземній валюті, перерахованій у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження її на такий рахунок.

Див. роз’яснення у підкатегорії 101.06 системи «ЗІР».

 

Утім така позиція контролерів нам не імпонує. Свою позицію щодо дати виникнення ПДВ-зобов’язань у цьому випадку, а також бухоблікові та податково-прибуткові нюанси надання послуг нерезиденту ми виклали в матеріалі «Послуги для нерезидента: облік й оподаткування» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВЫМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»