У разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник ПДВ з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, може скласти розрахунок коригування до неї. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така податкова накладна (п. 192.1 ПКУ).

Обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в такій податковій накладній (не підтвердженій первинними документами) і розрахунку коригування до неї, не підлягають відображенню в декларації з ПДВ.

При цьому, враховуючи норми Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117, та п. 44.1 ПКУ платник ПДВ самостійно приймає рішення про надання/не надання пояснень до зайво складених податкових накладних/розрахунків коригування до них, реєстрація в ЄРПН яких була зупинена, на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації.

Водночас, відповідно до п. 192.1 ПКУ розрахунок коригування може бути складений лише до зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної. При цьому чинними нормами ПКУ не передбачено можливості виключення з ЄРПН поданих на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування (у тому числі тих, що були складені без факту здійснення господарської операції).

Щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, то відповідальність за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН визначено ст. 1201 ПКУ.

При цьому ст. 1201 ПКУ не передбачено виключень щодо застосування норм зазначеної статті за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.

Таке роз’яснення ДФСУ надала в ІПК від 13.07.2018 р. № 3098/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Із цього робимо висновок: якщо помилкова податкова накладна була заблокована, то можна не подавати «розблокувальні» пояснення і розрахунок коригування до неї складати і реєструвати в ЄРПН не потрібно. Можна залишити все як є.

До того ж, не можливо виключити з ЄРПН подані на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування, які були заблоковані.

Якщо ж помилкову податкову накладну таки зареєстрували в ЄРПН, то доведеться складати та реєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до неї.

При цьому податківці натякають, що за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН навіть помилкових податкових накладних і розрахунків коригування до них вони будуть штрафувати.

 

Детальніше про розблокування податкових накладних/розрахунків коригування читайте в матеріалі «Рестарт блокування податкових накладних — 2018» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія», а про складання і реєстрацію в ЄРПН розрахунків коригування можна дізнатися із матеріалів:

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВЫМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»