Народні депутати збираються  встановити  запобіжники по захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок з метою запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств в аграрному секторі економіки.

Відповідний законопроект № 8121 "Про внесення змін до Земельного кодексу України і деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству" прийнято вчора за основу.

Так, законопроектом пропонується визначити, що власник нерухомого майна одностороннім правочином може вимагати нотаріально посвідчити договір, предметом якого є нерухоме майно або його частина, а також відмінити таку вимогу (якщо посвідчення не передбачено законом). Вимога  обов'язкового  нотаріального посвідчення договору підлягає   реєстрації в якості обтяження у Державному реєстрі прав на нерухоме майно (далі  - реєстр) і може бути скасована за заявою власника нерухомості.

До реєстру мають  внести відомості про ціну (вартість) нерухомого майна та речових прав на нього за відповідними правочинами.

Крім того, державні кадастрові реєстратори отримають онлайн-доступ   до відомостей, що містяться в реєстрі, а державні реєстратори прав - до відомостей  Державного земельного кадастру (далі - кадастр).

Власникам  і користувачам  земельних ділянок більше не треба буде отримувати паперові витяги про земельні ділянки з кадастру. Держреєстратори повинні будуть при здійсненні реєстраційних дій самостійно формувати такі витяги в електронній формі.

Також  держреєстратори   перевірятимуть не лише відомості в реєстрі, але і наявність відповідних відомостей в кадастрі. Держреєстратор   перевірить, чи має право особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, на здійснення таких дій. Також він перевірить  наявність інформації про нерухоме майно в інших державних реєстрах. Заява про реєстрацію права на нерухоме майно буде залишена без  розгляду, якщо кадастровий номер  ділянки відсутній в  кадастрі.

Законопроект передбачає автоматичне продовження дії договору оренди землі  на такий же термін і на тих же умовах, за наявності умови про автоматичне поновлення і якщо орендована земельна ділянка не відноситься до земель державної або комунальної власності. Інформація про автоматичне поновлення угод обов'язково вноситься в  реєстр  при проведенні державної реєстрації такого права. Крім того,   в  реєстр вносяться відомості про ціну (вартість) нерухомого майна і права на нього за відповідними договорами.

Посилюється адміністративна відповідальність за порушення законодавства держреєстраторами при здійсненні реєстраційних дій.

У разі ухвалення Закону Кабінет Міністрів  зобов'язаний буде до 1 січня 2019 року забезпечити організацію і фінансування внесення в  кадастр інформації про всі земельні ділянки, сформовані до 1 січня 2013 року, з привласненням усім ділянкам кадастрових номерів і вказівкою наявності або відсутності координат поворотних точок меж земельних ділянок для подальшого їх визначення при переоформленні прав.

Усі  органи виконавчої влади і  місцевого самоврядування безкоштовно підключать до   кадастру і реєстру.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»