Конституційний суд України (КСУ) поставив остаточну крапку в справі про можливість отримання держслужбовцем, що виходить на пенсію достроково через стан здоров’я, грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 26.11.2013 р. № 11-рп/2013, держслужбовець у разі дострокового (не раніше ніж за півтора року до встановленого законодавством строку) виходу на пенсію держслужбовця у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я та неможливістю переведення, за його згодою, на іншу роботу, за наявності стажу держслужби не менше ніж 10 років і страхового стажу, як і інші держслужбовці, які виходять на пенсію з посад держслужбовців після досягнення пенсійного віку, має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Нагадаємо: до появи рішення КСУ суди здебільшого були не на боці держслужбовців. І якщо в судах перших інстанцій трапляється, що рішення стосовно виплати грошової допомоги приймають і на користь звільненого держслужбовця, то суди касаційних і вищих інстанцій категоричні — вони вважають, що така виплата безпідставна (у разі дострокового виходу держслужбовця на пенсію). Водночас суди погоджувалися, що особи, звільнені на підставі ч. 2 ст. 40 КЗпП як такі, які не можуть перебувати на посаді за станом здоров’я, вправі достроково (за півтора року до досягнення пенсійного віку) вийти на пенсію, а також отримувати пенсію держслужбовця відповідно до ст. 37 Закону про держслужбу.

Хоча варто відмітити, що й без рішення КСУ Закон України «Про державну службу» від 17.11.2011 р. № 4050-VI, що має набрати чинності 1 січня 2014 року, надає можливість держслужбовцю в разі виходу на пенсію, у т.ч. у передбачених законом випадках дострокового виходу на пенсію, отримати одноразову грошову допомогу в розмірі 10 посадових окладів за наявності стажу держслужби не менше ніж 10 років.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»