Згідно з п. 197.12 ПКУ від ПДВ звільнено операції банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що передане фізичними особами, а також суб’єктами підприємницької діяльності — приватними підприємцями та іншими особами, які не є платниками податку, у заставу, у тому числі іпотеку, та на яке було звернено стягнення.

Раніше, пояснюючи дію пільги, податківці наполягали: реалізація фінустановою власного майна, попередньо набутого у власність шляхом звернення стягнення, є операцією з постачання товару, яка все-таки підлягає оподаткуванню за ставкою 20%. Тобто податківці забороняли користуватися пільгою, хоча таке рішення було доволі спірним.

Наразі контролери написали банкам: «Операції з постачання банками заставного майна, на яке було звернено стягнення, що отримане у власність від фізичних осіб або суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних чи фізичних осіб), які не є зареєстрованими платниками податку на додану вартість, звільняються від оподаткування податком на додану вартість відповідно до пункту 197.12 статті 197 розділу V Кодексу».

Узагальнююча податкова консультація щодо особливостей оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання банками заставного майна, затверджена наказом Міндоходів від 22.11.2013 р. № 700
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»