Національне законодавство мають намір привести у відповідність із законодавством ЄС в частині усунення гендерних обмежень стосовно підземної роботи.

З цією метою буде денонсована Конвенція Міжнародної організації праці про використання праці жінок на підземних роботах в шахтах будь-якого роду № 45. Президент вже зареєстрував у Верховній Раді  законопроект про денонсацію Конвенції  під № 0185. Конвенція, схвалена в 1935 році (для УРСР набула чинності в 1962 році і є діючою для України в порядку правонаступництва) забороняє використовувати  на підземних роботах в шахтах жінок будь-якого віку.

При цьому Конвенція   суперечить Директиві Ради ЄС про реалізацію принципу рівних можливостей і рівноправного ставлення до чоловіків і жінок в питаннях працевлаштування і зайнятості. Крім того, Суд Справедливості ЄС в 2005 році визнав дискримінаційною заборону використання праці жінок на підземних роботах в шахтах.

Держави-учасники мають можливість денонсувати Конвенцію до 30 травня 2018 року. Надалі Конвенцію можна денонсувати після закінчення кожного 10-річного періоду.

Також в Парламенті зареєстрований законопроект № 8406 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо приведення національного законодавства у відповідність із законодавством ЄС в частині усунення гендерних обмежень для жінок по їх роботі зі шкідливими і важкими умовами праці і на підземних роботах у зв'язку з денонсацією Конвенції.

Законопроектом запропоновано виключити з Кодексу законів про працю України статтю 174, що встановлює заборону на застосування праці жінок на важких роботах і  на роботах з шкідливими або небезпечними умовами, а також на підземних роботах, окрім  нефізичних робіт або робіт з санітарного і побутового обслуговування. Також не можна залучати жінок до підняття і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Така ж норма буде виключена з Закону "Про охорону праці".

У разі прийняття Закон набуде чинності з дня денонсації Україною Конвенції (але не раніше дня його публікації).
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»