Чинний порядок визначення основних елементів та обчислення податкових зобов’язань з рентної плати передбачає, що рентна плата не справляється, зокрема, за обсяги води, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку (пп. 255.4.1 ПКУ).

Водночас в умовах дії єдиного тарифу централізованого водопостачання, встановленого згідно з Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою НКРЕКП від 10.03.2016 р. № 302, не передбачено процедури обліку обсягів постачання води за різною собівартістю («з» або «без» урахування рентної плати).

У зв’язку з цим, до затвердження окремих тарифів контролери радять складати для кожного водного об’єкта три додатки 5 до звітної податкової декларації з рентної плати.

1. За обсяги води, які за результатами комерційного обліку комунальних послуг з водопостачання надані для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб споживачам, які не є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, але належать до споживачів, визначених у п.п. 255.4.1 ПКУ, податкові зобов’язання з рентної плати декларуються із зазначенням у додатку 5:

  • обсягів, що у звітному (податковому) періоді постачені для задоволення питних потреб – рядок 8;
  • оскільки податкове зобов’язання (рядок 11) не виникає, то для цілей функціонування алгоритму контролю у рядку 10.2 зазначається величина «0» (нуль).

2. За обсяги води, які використовуються первинними водокористувачами на власні технологічні потреби, включаючи втрати та витрати для забезпечення провадження господарської діяльності з вироблення, створення та/або надання житлово-комунальних послуг, податкові зобов’язання з рентної плати декларуються із зазначенням у додатку 5:

  • обсягів, що у звітному (податковому) періоді використані для власних технологічних потреб – рядок 8;
  • коефіцієнта 0,3 – рядок 10.2 (відповідно до п. 255.7 ПКУ);
  • ставки рентної плати для відповідного водного об’єкта – рядок 9.

3. За обсяги води, що передано споживачам, які не є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення та не належать до споживачів, визначених у пп. 255.4.1 ПКУ, податкові зобов’язання з рентної плати декларуються із зазначенням у додатку 5:

  • обсягів, що у звітному (податковому) періоді постачені для Потреб вторинних споживачів – рядок 8;
  • оскільки податкове зобов’язання (рядок 11) обчислюється за ставкою, визначеною ПКУ, то для цілей функціонування алгоритму контролю у рядку 10.2 зазначається величина «1» (один);
  • ставки рентної плати для відповідного водного об’єкта – рядок 9.

Лист ДФСУ від 08.05.2018 р. № 1388/4/99-99-12-02-03-13

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»