Постачальник товарів (платник ПДВ) не виконав свого обов’язку щодо складання та реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Через це покупець (платник ПДВ) не зміг визнати податковий кредит на суму 2 405 866,07 грн.

Тож покупець звернувся до суду із заявою, що внаслідок бездіяльності відповідача (постачальника товарів) та невжиття необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин підприємству були заподіяні збитки в розмірі 2 405 866,07 грн.

Суд відхилив доводи відповідача, що ПКУ передбачений порядок подачі заяви зі скаргою на контрагента за відсутність зареєстрованої податкової накладної з метою призначення останньому позапланової податкової перевірки, і визнав:

  • подача скарги до податкового органу не гарантуватиме права на податковий кредит для позивача. Адже вказаною нормою не встановлено процедури відновлення порушених прав покупця товару у випадку відмови у наданні податкової накладної постачальником. Наслідком подання заяви є лише перевірка постачальника;
  • сума ПДВ, що не включена до податкового кредиту позивача внаслідок невиконання своїх обов’язків зі своєчасної реєстрації податкової декларації є його збитками.

Доводи про відсутність причинного зв’язку між діями відповідача та збитками були відхилені судом на тій підставі, що відповідач порушив норми ПКУ.

Рішення Господарського суду
Дніпропетровської області
від 03.04.2018 р. у справі № 904/7/18

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»