Відповідно до п. 2 р. IV Порядку реалізації арештованого майна затвердженого наказом Мінюсту України від 29.09.2016 р. № 2831/5 (даліПорядок № 2831/5), для участі в електронних торгах (торгах за фіксованою ціною) учасник електронних торгів має:

  • пройти процедуру реєстрації на веб-сайті реалізації майна,
  • подати заявку на участь в електронних торгах за кожним лотом окремо,
  • сплатити гарантійний внесок на рахунок державного підприємства, яке належить до сфери управління Міністерства юстиції України та виконує функцій, передбачені Порядком № 2831/5 (далі — організатор).

Гарантійний внесок вважається сплаченим з моменту зарахування його на рахунок організатора.

При цьому під гарантійним внеском розуміється грошова сума, що зарахована на рахунок організатора, яку за одним лотом сплачує учасник, крім випадків, передбачених Порядком № 2831/5, у розмірі 5%, виходячи зі стартової ціни лота, та є завдатком по сплаті винагороди організатору за надані ним послуги з реалізації майна (п. 1 р. І Порядку № 2831/5).

При отриманні організатором гарантійного внеску, що згідно з п. 1 р. X Порядку № 2831/5 зараховується на його рахунок, податкові зобов’язання з ПДВ не визначаються і відповідно податкова накладна не складається.

Операція організатора - платника ПДВ з постачання послуг із організації та проведення електронних торгів (у тому числі процедури продажу арештованого майна) учаснику (переможцю електронних торгів) оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%. Зокрема, при здійсненні такої операції організатор - платник ПДВ зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи із суми комісійної винагороди, та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на учасника (переможця електронних торгів).

Водночас зважаючи на те, що власником арештованого майна, що реалізується на електронних торгах у формі аукціону, є платник податку та перехід права власності на таке майно відбувається безпосередньо від платника податку до учасника (переможця електронних торгів), то при здійсненні операції з постачання такого майна у платника податку виникає обов’язок визначити податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи із бази оподаткування ПДВ, встановленої відповідно до п. 188.1 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на учасника (переможця електронних торгів).

При цьому, оскільки учасником (переможцем електронних торгів) не здійснюється оплата за придбане майно безпосередньо платнику податку як постачальнику і власнику такого майна, законодавчі підстави для віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту за такою податковою накладною, зареєстрованою в ЄРПН, в учасника (переможця електронних торгів) відсутні.

ІПК ДФСУ від 07.05.2018 р.
№ 2035/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»