Відповідно до п. 180.2 ПКУ особою, відповідальною за нарахування та сплату ПДВ до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку (далі — нерезиденти), якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг.

При цьому, отримувачі послуг, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники ПДВ, на митній території України, які відповідно до п. 180.2 ПКУ є відповідальними за нарахування та сплату податку до бюджету і не зареєстровані як платники ПДВ, подають Розрахунок податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник ПДВ, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податків, на митній території України (далі — Розрахунок) (п. 5 р. I Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. № 21).

У разі якщо у майбутніх податкових періодах отримувач послуг, не зареєстрований як платник ПДВ, виявить помилку у Розрахунку, він має право її виправити шляхом подання до контролюючого органу Розрахунку (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) у якому відобразити суму різниці між раніше задекларованими помилковими показниками та правильними (дійсними) показниками, а також відповідно до вимог пп. «а» п. 50.1 ПКУ сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого Розрахунку.

З метою відображення в обліку з ПДВ таких нарахувань отримувач разом з Розрахунком подає пояснювальну записку у довільній формі.

Таке роз’яснення ДФС опублікувала в підкатегорії 101.24 системи «ЗІР».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»