Підприємство імпортує спиртові дистиляти, які відносяться до коду УКТ ЗЕД 2208 20 89 00, та фактично є коньячними спиртами, але за супроводжувальними документами постачальників - нерезидентів не містять назви "коньячні спирти" і мають назву відповідно до законодавства вимог країни-імпортера. Підприємство імпортер цікавиться:

  • чи можна такі імпортні спиртові дистиляти використовувати у виробництві алкогольних напоїв?
  • чи відноситимуться алкогольні напої, виготовлені з використанням таких спиртів, до фальсифікатів?
  • яка відповідальність за використання таких спиртів?

У відповідь фахівці ДФСУ в ІПК від 27.04.2018 р. № 1919/6/99-99-12-01-01-15/ІПК роз’яснили наступне.

Технічні вимоги на імпортні коньячні спирти КД У 00011050-15.91.10-5:2009, затверджені Мінагрополітики від 19.11.2009 р. (далі - Технічні вимоги), поширюються на імпортні коньячні спирти, які імпортуються для використання при виробництві ординарних коньяків України та встановлюють, зокрема, основні показники якості імпортних коньячних спиртів, правила приймання, транспортування та зберігання. Пунктом 2 Технічних вимог визначено, що в супроводжувальних документах постачальників, коньячні спирти, згідно з ДСТУ 2163-93 "Виноробство. Терміни та визначення", п. 134, можуть мати назву "Eau-de-vie- de vin", або "Brandy spirit", "Cognac spirit", "Eau-de-vie d'alambic", в залежності від вимог законодавства країни-імпортера. На кожну відвантажену партію постачальник видає сертифікат якості, протоколи випробувань, сертифікат походження та інші документи, необхідні для Митних органів України (пункт 5.1).

Отже, у виробництві коньяків України дозволяється використовувати лише коньячні спирти, які можуть мати назву відповідно до Технічних вимог.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР (далі - Закон № 481) фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробів - умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології чи з неправомірним використанням знака для товарів і послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця з самовільним використанням його імені.

Виробництво алкогольних напоїв здійснюється з використанням спирту етилового ректифікованого, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового та виноградного дистиляту спиртового і зернового дистиляту. Використання інших видів спирту для виробництва алкогольних напоїв і харчових продуктів забороняється (ст. 12 Закону № 481).

У разі виробництва алкогольних напоїв з використанням інших видів спирту (крім етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового) до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів - 200 відсотків вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 15 000 гривень.

Крім цього, ст. 3 Закону № 481 визначено, що на підставі рішення суду про встановлення факту фальсифікації суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів анулюється ліцензія.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»