Пай - це майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки

У разі припинення фізичною особою членства в сільськогосподарському виробничому кооперативі їй повертається розмір (сума, вартість) паю, попередньо внесеного нею до кооперативу, то така сума (вартість) паю на підставі п. п 165.1.48 ПКУ та п.п. 1.7 п. 16 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ не оподатковується ПДФО і військовим збором.

Перевищення розміру (суми, вартості) паю понад розмір (суми, вартості) пайових внесків підлягає оподаткуванню в порядку, встановленому п. 170.2 ПКУ. При цьому юридична особа (сільськогосподарський виробничий кооператив) відображає такі доходи у податковому розрахунку ф. 1ДФ. Особливості оподаткування доходу у вигляді інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ПКУ, відповідно до п.п. 170.2.2 якого інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу.

Вказана операція не належить до визначення об’єктів оподаткування ПДВ, визначених ст. 185 ПКУ.

ІПК ДФС від 24.04.2018 р.
№ 1837/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»