Починаючи з 2004 року для призначення пенсій у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Для отримання страхових виплат у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні страховий стаж у зазначеному порядку обчислюється починаючи з 2011 року.

На це звертає увагу ФПУ.

Періоди, за які у реєстрі відсутні дані про сплату ЄСВ, не враховуються і застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсій і відповідно не враховується заробітна плата за ці періоди. Аналогічно у соціальному страхуванні – якщо у розрахунковому періоді для страхової допомоги відсутні сплачені за застраховану особу внески, вона не отримує належної у повному обсязі компенсації втраченого заробітку у зв’язку із страховим випадком.

Відповідно до законодавства, якщо у страхувальника існує заборгованість із сплати ЄСВ, сплачені страхувальником поточні суми ЄСВ зараховуються в рахунок погашення боргу у порядку календарної черговості його виникнення.

З метою забезпечення законних прав застрахованих осіб ФПУ пропонує ініціювати зміни до законодавства щодо порядку обчислення страхового стажу та заробітку для призначення пенсій і надання виплат у системі соціального страхування при наявності у роботодавця заборгованості минулих періодів зі сплати ЄСВ.

Необхідно повернути раніше діючу правову норму ст. 254 КЗпП, скасовану у 2003 році, яка визначала, що несплата підприємством, установою, організацією страхових внесків не позбавляє працівників права на забезпечення по державному соціальному страхуванню у повному обсязі. Адже вини працівника у даному випадку немає.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»