Триваюче зменшення золотовалютних резервів, обов’язковий продаж 50% валютних надходжень на рахунки підприємств — усе це ланки одного ланцюга під назвою стабільність гривні. І він поступово вислизає з рук НБУ. Провиною тому — спад виробництва, ділової активності, уповільнення з переходом у стагнацію ринків нерухомості та автотранспорту, торгові бар’єри на шляху вітчизняного експорту, накачування облігаціями такого гіганта, як НАК «Нафтогаз України» з обов’язковим їх викупом держбанками. А звідки для цього брати реальні гроші?

І ось чергове підтвердження того, що декларована Держстатом стабільність не підкріплена нічим: вересневі рекомендації ради НБУ допускають перевищення зростання монетарної бази над запланованим рівнем!

Іншими словами, Нацбанк розкручує потихеньку маховик друкарського верстата й додруковує гривню. Для підтримки чого? Економічного зростання? Ні! Є мільярдна заборгованість по зарплатах, борги із соцвиплат і пенсій, міжнародні зобов’язання...

«Рекомендації ради Національного банку (прийняті рішенням ради від 5 вересня 2013 р № 11) передбачають відхилення в більшу сторону показника приросту монетарної бази в порівнянні з прогнозними орієнтирами, враховуючи доцільність створення належних монетарних стимулів для відновлення економічного зростання під час збереження низьких темпів інфляції». Чиє ж буде це зростання: вітчизняних виробників або знову імпортерів?

Чи не призведе цей крок до банальної девальвації гривні? НБУ заспокоює — усе під контролем: зростання монетарної бази в Україні в 2013 році очікується на рівні 6–8%. А монетарні чинники впливу на стабільність грошової одиниці контролюються через регулювання обсягу монетарної бази.

Однак чим же стримуватиме регулятор спроби населення захистити свої заощадження, переводячи їх із плавно (або стрімко) девальвуючої гривні у валюту? Швидше за все, відсутністю цієї валюти в банках, адміністративними обмеженнями її продажу. Як не парадоксально звучить, стимулюючи внутрішнє споживання імпортних, як більш якісних, товарів та послуг.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»